Wątpliwości sądu pytającego wywołała interpretacja art. 967 zdanie 2 kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącego licytacji po przetargu. Przepis ten mówi, że po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.
O ile orzecznictwo Sądu Najwyższego i doktryna w sposób zgodny wypowiadają się w kwestii rozpoczęcia biegu trzymiesięcznego terminu sądowego, określając go jako chwilę otrzymania przez nabywcę wezwania sądowego do złożenia na rachunek depozytowy sądu ceny nabycia, o tyle oznaczenie chwili złożenia na rachunek depozytowy sądu tej ceny nie jest jednoznaczne. Sędzia sprawozdawcą jest Antoni Górski.
Sygnatura akt III CZP 99/13
Dzisiaj Sąd Najwyższy rozstrzygnie o warunkach przetargu mieszkań
Dzisiaj Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów podejmie uchwałę w sprawie w sprawie egzekucyjnej dotyczącej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należącego spółdzielni przy udziale małoletniego wierzyciela.