Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej zapewnia oficjalną publikację aktów ustawodawczych i innych aktów prawnych Unii Europejskiej. W wersji papierowej jest publikowany od 1958 r., a od 1998 r. jest dostępny również w Internecie. W ostatnich latach rośnie liczba osób poszukujących informacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Internet, ponieważ jest to sposób wygodny i szybki, natomiast liczba abonentów wersji drukowanej maleje. Jednakże wersja drukowana jest obecnie uważana za jedyną ważną i prawnie wiążącą publikację. W chwili obecnej nie można dochodzić swoich praw ani egzekwować obowiązków na podstawie elektronicznej wersji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Projekt rozporządzenia ma na celu poszerzenie dostępu do prawa Unii Europejskiej i umożliwienie wszystkim, zarówno prawnikom, jak i ogółowi społeczeństwa, powoływania się na elektroniczną wersję Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej jako wersję oficjalną i autentyczną. Jeżeli publikacja Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w wersji elektronicznej zostanie uznana za ważną, wszyscy obywatele Unii Europejskiej będą mogli uzyskać w zasadzie równoczesny dostęp do prawa Unii Europejskiej natychmiast po jego opublikowaniu i to w sposób bardziej oszczędny, ponieważ zapoznanie się z publikacją elektroniczną będzie nieodpłatne. Łatwiejszy dostęp miałyby również osoby mieszkające w geograficznie trudniej dostępnych regionach Europy. Ponadto łatwiejszy dostęp jest zgodny z celami dokumentu „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”, którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla wszystkich do 2013 roku.
Ponadto celem niniejszego wniosku jest również zwiększenie pewności prawnej w porównaniu z obecną sytuacją, w której publikacja w Internecie służy jedynie do celów informacyjnych, ponieważ prawa i obowiązki można byłoby wówczas egzekwować na podstawie publikacji w formie autentycznej wersji elektronicznej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
W efekcie publikacja elektroniczna będzie ważnym sposobem publikacji Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Wersja drukowana będzie jednak wystarczająca w celu zapewnienia skutków prawnych publikacji w przypadku wywołanych problemami technicznymi, tymczasowych i nieprzewidzianych przerw w publikacji elektronicznej (np. ataków cybernetycznych, nieprzewidzianych awarii sprzętowych) trwających dłużej niż jeden dzień. Wydanie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wydrukowane w takich okolicznościach musiałoby zostać opublikowane w formie elektronicznej natychmiast po przywróceniu sprawności systemu technicznego. Wydanie drukowane powinno zawierać datę publikacji, jednak opublikowane następnie wydanie elektroniczne miałoby pierwszeństwo w przypadku ewentualnych różnic.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line