Śnieżko uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Urząd Patentowy RP pt. "Jak przeciwdziałać piractwu intelektualnemu?". Konferencję zorganizowano z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej. W tym roku obchody Światowego Dnia Własności Intelektualnej koncentrowały się właśnie na kwestii zwalczania piractwa.
"W związku z coraz większą liczbą przestępstw za pośrednictwem internetu, z roku na rok policja wszczyna coraz więcej spraw z tym związanych, większej liczbie podejrzanych stawiane są zarzuty" - mówił Śnieżko. Jak poinformował, w 2007 r. wszczęto 6 tys. postępowań przygotowawczych, to jest o 14 proc. więcej niż rok wcześniej; w zakresie prawa autorskiego ponad 4 tys., prawa własności przemysłowej - prawie 2 tys. postępowań. Stwierdzono 35 tys. przestępstw, czyli 60 proc. więcej niz rok wcześniej.
Jak wynika z analizy zamieszczonej w "Strategii działań na rzecz ochrony praw autorskich i praw pokrewnych na lata 2008-2010", przygotowanej przez międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, najczęściej odnotowaną przez organa ścigania formą naruszenia prawa jest nieautoryzowana wymiana plików muzycznych i filmowych (m.in. za pomocą komunikacji Peer-to-Peer lub Peer-to-Mail).
W analizie napisano także, że najbardziej aktywne w tej dziedzinie są środowiska studenckie działające w sieciach komputerowych w osiedlach akademickich; nieautoryzowana wymiana plików filmowych i muzycznych bardzo często występuje też w zamkniętych sieciach osiedlowych.
W dokumencie zauważono także, że powszechnym jest zjawisko udostępniania nielegalnych tłumaczeń do filmów.
Podkreślono również, że wielokrotnie materiał piracki składowany jest na serwerach znajdujących się poza granicami Polski, co jest dodatkowym czynnikiem utrudniającym przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości.
Światowy Dzień Własności Intelektualnej przypada 26 kwietnia. Obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization) z siedzibą w Genewie. WIPO jest jedną z 16 wyspecjalizowanych organizacji ONZ. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej. W Polsce traktat WIPO o prawie autorskim, sporządzony w Genewie 20 grudnia 1996 roku, wszedł w życie 23 marca 2004 r.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Serwis Nauka w Polsce- Danuta Starzyńska-Rosiecka)