Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323), dokumentację czynności audytowych sporządza się tak, aby z niej wynikały informacje o spełnieniu lub niespełnieniu przez wnioskodawcę danego warunku lub kryterium, jak również zalecenia dotyczące konieczności podjęcia przez wnioskodawcę określonych działań.
Analiza i ocena wniosków i sugestii zgłoszonych przez środowiska gospodarcze oraz konsultacja przeprowadzona z lokalnymi jednostkami organizacyjnymi Służby Celnej dokonana po półtorarocznym okresie obowiązywania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie sposobu dokumentowania czynności audytowych oraz wzorów dokumentów stosowanych w postępowaniu audytowym (Dz. U. Nr 52, poz. 310) ujawniły konieczność zmian, tak aby podnieść konkurencyjność przedsiębiorców posiadających status „wiarygodnego przedsiębiorcy”.
W tym celu, zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem, w postępowaniu audytowym stosowane będą dwa dodatkowe wzory dokumentów. Pierwszym wzorem jest oświadczenie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Złożenie przez przedsiębiorcę przedmiotowego oświadczenia może znacznie ograniczyć obowiązki przedsiębiorcy w postępowaniu audytowym polegające na dostarczaniu organowi Służby Celnej wymaganych dokumentów, danych i informacji. Oświadczenie to, w którym przedsiębiorca deklaruje wiarygodność informacji przekazanych organom Służby Celnej, może powodować odejście od konieczności weryfikowania wszystkich przekazanych przez przedsiębiorcę informacji na rzecz przeprowadzenia analizy ryzyka, w wyniku której organ Służby Celnej wytypuje wybrane obszary i zagadnienia, w stosunku do których będzie istniało prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego ze spełnianiem warunków lub kryteriów do udzielenia zezwolenia i które następnie poddane zostaną wnikliwej analizie i objęte czynnościami audytowymi. Regulacja ta może wyeliminować utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, bowiem w obszarach, co do których złożone oświadczenie stanowić będzie dowód w postępowaniu audytowym, wpłynie na wiarygodność ustaleń dokonywanych w postępowaniu audytowym, a tym samym na prawidłowość wydawanych rozstrzygnięć. Oświadczenie to przedsiębiorca składał będzie razem z kwestionariuszem postępowania audytowego, na etapie wnioskowania o udzielenie zezwolenia lub w przypadku uzupełniania informacji i danych w trakcie prowadzonego przez organ Służby Celnej postępowania audytowego o wydanie przedmiotowego zezwolenia lub po wydaniu zezwolenia, w przypadku prowadzonego z urzędu postępowania audytowego w zakresie weryfikacji spełniania warunków lub kryteriów.
Drugim wzorem stosowanych w postępowaniu audytowym ma być oświadczenie dla przedsiębiorców o wyrażaniu zgody na wymianę danych w celu realizacji porozumień o wzajemnym uznawaniu statusów upoważnionego przedsiębiorcy AEO pomiędzy Unią Europejską (UE) a państwami trzecimi. W wyniku zawarcia porozumień pomiędzy UE a państwami trzecimi w zakresie wzajemnego uznawania statusów upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) zaistniała konieczność opracowania odpowiednich narzędzi umożliwiających ich realizację. Wzajemne uznawanie programów AEO pomiędzy UE i państwami trzecimi umożliwi upoważnionym przedsiębiorcom, którzy zapewniają bezpieczeństwo międzynarodowych łańcuchów dostaw, korzystanie z ułatwień w kontroli. Przyznawane ułatwienia będą dotyczyły ograniczenia częstotliwości inspekcji oraz liczby kontroli administracyjnych na obszarze celnym Wspólnoty oraz państw trzecich będących partnerami porozumień o wzajemnym uznawaniu statusów AEO. Niezbędnym elementem dla zapewnienia funkcjonowania programów wzajemnego uznawania AEO jest prawidłowa identyfikacja upoważnionych przedsiębiorców w systemach celnych. Z tego względu konieczna jest wymiana pomiędzy służbami celnymi odpowiednich danych, takich jak numery identyfikacyjne, nazwy oraz adresy upoważnionych przedsiębiorców. Uczestnictwo w unijnym programie AEO ma charakter dobrowolny, dlatego też istotne jest zachowanie tego aspektu w przypadku wymiany informacji z państwami trzecimi, z którymi UE zawarła lub zawrze porozumienia o wzajemnym uznawaniu statusów AEO. Wymiana danych upoważnionych przedsiębiorców pomiędzy UE a państwami trzecimi powinna odbywać się za zgodą zainteresowanych podmiotów gospodarczych. Wzór oświadczenia podpisywanego przez przedsiębiorców wnioskujących o uzyskanie świadectwa AEO, którzy wyrażają zgodę na wymianę swoich danych pomiędzy organami celnymi państw członkowskich UE i państw trzecich ma charakter ogólny, co oznacza, że podpisując je przedsiębiorca wyraża zgodę na udostępnienie swoich danych organom celnym wszystkich państw trzecich będących partnerami porozumień o wzajemnym uznawaniu statusów AEO. W przypadku udzielenia zgody na wymianę danych, wnioskodawca podaje transliterowaną nazwę i adres przedsiębiorstwa, w celu umożliwienia prawidłowej identyfikacji jego danych w systemach celnych państw będących partnerami programów wzajemnego uznawania statusów AEO.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 3 października 2011 r.