Od 23 sierpnia obowiązują zmiany wynikające z ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U, poz. 829), tzw. ustawy deregulacyjnej, ułatwiające dostęp do wykonywania zawodu adwokata oraz radcy prawnego oraz określające warunki odbywania aplikacji adwokackiej i radcowskiej.
W zakresie uprawnień pracowniczych aplikantów został wprowadzony wymóg uzyskania od pracodawcy zgody na odbywanie aplikacji, aby korzystać ze zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych. Jej brak pozbawia aplikanta prawa do wynagrodzenia. Określona została wysokość wynagrodzenia na poziomie 80 proc., przysługującego podczas płatnego urlopu na przygotowanie się do egzaminu zawodowego, ale z tego uprawnienia będzie można skorzystać tylko raz.
Ponadto, aplikant po 6 miesiącach może zastępować adwokata bądź radcę prawnego przed wszystkimi sądami, organami ścigania i organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami za wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Do tej pory, aplikant mógł występować po tym okresie wyłącznie przed sądami rejonowymi i wskazanymi instytucjami, a dopiero po ukończeniu roku i sześciu miesięcy aplikacji przed innymi sądami. Kwestią wywołującą liczne spory, była możliwość zastępowania adwokatów bądź radców prawnych w okresie po ukończeniu aplikacji, a przed uzyskaniem uprawnień zawodowych. W myśl bowiem art. 76 ust. 1 Prawa o adwokaturze oraz art. 32 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, aplikacja rozpoczyna się 1 stycznia i trwa 3 lata. Stąd, po ukończeniu aplikacji, traciło się status aplikanta i jednocześnie uprawnienia do zastępowania adwokata bądź radcę prawnego przed sądami i innymi instytucjami, choć praktyka sądów była różna. Obecnie, aplikant po ukończeniu aplikacji ma możliwość zastępowania jeszcze przez 1 rok adwokata bądź radcę prawnego.
Zmiany objęły również kwestie wydawania upoważnień do zastępowania aplikantów radcowskich, uzyskali oni bowiem możliwość zastępowania adwokatów, jednak za wyłączeniem pełnienia roli obrońcy w sprawach karnych i karno-skarbowych i pod warunkiem, że adwokat jest wspólnikiem w spółce adwokacko-radcowskiej. Aplikanci adwokaccy, z kolei uzyskali uprawnienie przysługujące do tej pory aplikantom radcowskim, tj. możliwość sporządzania i podpisywania pism procesowych z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i skargi konstytucyjnej.
Wprowadzono nowe zasady w zakresie egzaminu zawodowego, test jednokrotnego wyboru został zastąpiony zadaniem z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki polegającym na przygotowaniu opinii prawnej. Ponadto, wprowadzono prawo rodzinne jako alternatywę dla zadania z prawa cywilnego.
Została rozszerzona możliwość wpisu na listę zawodową dla komorników, wykonujących swój zawód przez okres con. 3 lata oraz osób, które zdały egzamin notarialny i mogą posiłkować się 3 letnim okresem praktyki, w ramach której pojawiło się zatrudnienie w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym, międzynarodowym organie sądowym przy wykonywaniu czynności odpowiadających czynnościom asystenta sędziego oraz w urzędach przy wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z tworzeniem projektów aktów prawnych oraz pojawiła się kolejna forma wykonywania zawodu w spółce komandytowo-akcyjnej. Ponadto zostały skrócone okresy wymagane dla udokumentowania odbytej praktyki w celu przystąpienia do egzaminu zawodowego bez odbycia aplikacji, z 5 do 4 lat oraz wprowadzono możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego po ukończeniu aplikacji legislacyjnej połączonej z 4-letnim okresem zatrudnienia w urzędach.
Skreślenie z listy aplikantów zostało rozszerzone o 2 przypadki: wpisu na listę adwokatów bądź radców prawnych oraz po upływie 1 roku od dnia ukończenia aplikacji.
Deregulacja sporo zmienia w prawie o adwokaturze i w ustawie o radcach prawnych
Aplikant będzie musiał uzyskać zgodę pracodawcy na udział w aplikacji, ale za to już po pół roku będzie mógł zastępować patrona przed wszystkimi sądami i organami administracji publicznej. To tylko część zmian dotyczących zawodów prawniczych.