W swojej glosie autor z aprobatą wyraża się o rozstrzygnięciu Trybunału uznającym ustawę z 2009 r. odbierającą przywileje byłym esbekom za zgodną ze standardami konwencyjnymi. Zdaniem komentatora, "konsekwencje uznania przez ETPC przywilejów byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za uzyskane niesprawiedliwie są daleko idące i wykraczają poza wymiar ich moralnej oceny. Przywileje te [...] mogą, a nawet powinny być ograniczane".
"Nie ma przy tym - według J. Bartoszewicza - przeszkód prawnych, aby działania w tym kierunku były w dalszym ciągu podejmowane, z tym oczywiście zastrzeżeniem, że konieczne jest zachowanie słusznej równowagi (fair balance) w ingerencji w chronione prawa, którą w przypadku ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. skutecznie udało się utrzymać."
Pełną wersję tekstu glosy znaleźć można w programie LEX Prawo Europejskie. Spośród wielu sposobów wyszukiwania najszybciej można dotrzeć do jej treści wpisując w wyszukiwarce pełnotekstowej wyraz "glosa" i sygnaturę orzeczenia. Glosa jest również dostępna spod odpowiednich artykułów zarówno Europejskiej konwencji praw człowieka (zob. art. 3, 6, 7, 8 i 14 Konwencji oraz art. 1 Protokołu nr 1) jak i ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb (zob. art. 13; art. 13a i art. 15b) po kliknięciu na link "tezy z piśmiennictwa", skąd po odnalezieniu tez omawianej glosy można przejść do pełnej wersji jej treści.
Demontaż komunistycznego systemu nadal możliwy
Demontaż komunistycznego dziedzictwa, w tym wywodzących się z niego przywilejów, może być rozłożony w czasie i dalsze działania ustawodawcze w tym przedmiocie, nawet pomimo upływu ponad dwudziestu lat od początku polskiej transformacji, są jak najbardziej możliwe - taką tezę stawia r.pr. Jakub Bartoszewicz, który komentuje decyzję Trybunału w Strasburgu (sygn. 15189/10 i nast.) w sprawie skargi byłych funkcjonariuszy SB na decyzje polskich organów emerytalnych obniżające wysokość ich uprzywilejowanych emerytur.