Do Warszawy przyjadą prawnicy z kilkunastu krajów, mi.in.: Francji, Niemiec, Austrii, Holandii, Danii, Szwajcarii, Włoch, Słowenii, Czech, Węgier, a także z Anglii i Irlandii, będą dzielić się doświadczeniami i wyzwaniami praktyki prawniczej w dobie powszechnej cyfryzacji. Rozmowy dotyczyć będą ochrony tajemnicy zawodowej, sytuacji na rynku prawniczym, czy bezpieczeństwa prawników. - Spotkania CCBE są ważne nie tylko dla samego środowiska europejskich prawników – zaznacza Bartosz Grohman, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej i przewodniczący polskiej delegacji do CCBE, pomysłodawca i główny koordynator wydarzenia. – Opinie CCBE są zauważane w unijnych instytucjach. Czy to kwestia praw człowieka w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, czy zagrożenia dla praworządności, stanowiska Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy wskazują na problemy, których nie można ignorować - dodaje. Tak było między innymi z ustawą „Lex Tusk”, którą po opinii CCBE zajęła się także Komisja Wenecka.

Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>

 

Czytaj: PiS wraca z pomysłem połączenia samorządów radców prawnych i adwokatów >>

- Wymiana doświadczeń z prawnikami innych zakątków Europy pozwala na spojrzenie na własne, krajowe problemy z innej perspektywy, daje inspiracje i wsparcie przy stawianiu czoła wyzwaniom – mówi Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Okazuje się, że bolączki prawników są uniwersalne, jak np. wyzwania związane z cyfryzacją wymiaru sprawiedliwości, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w pracy prawnika czy próby ograniczania tajemnicy adwokackiej. Możemy czerpać ze wzorów rozwiązań, które już gdzieś zadziałały oraz podzielić się swoją wiedzą i osiągnięciami. Doświadczenia krajów, takich jak Polska, mogą być także przestrogą przed zakusami wprowadzania zbyt daleko idących reform wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >

 

Gość specjalny - ukraińska prawniczka

Gościem specjalnym CCBE będzie Ołeksandra Matwijczuk, znana ukraińska prawniczka i działaczka na rzecz praw człowieka. Organizacja, której przewodniczy - Centrum Edukacji Obywatelskiej w Kijowie, została w 2022 roku uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Ołeksandra Matwijczuk przyjeżdża do Warszawy na specjalne zaproszenie Krajowej Izby Radców Prawnych. Oprócz wystąpienia na CCBE spotka się w Warszawie z ukraińskimi prawniczkami pracującymi w Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP - które od początku 2022 roku udziela bezpłatnych porad prawnych dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski uciekając przed wojną.

- To dla nas zaszczyt, że pani Matwijczuk przyjęła nasze zaproszenie. Będziemy chcieli nie tylko podsumować dotychczasowe osiągnięcia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP ale także porozmawiać o dalszej współpracy między radcami prawnymi z Polsk,i a prawnikami i obrońcami praw człowieka w Ukrainie - mówi Włodzimierz Chróścik, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku > 

Odznaka "Adwokatura Zasłużonym" dla prezydenta CCBE

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uhonorowało byłego prezydenta CCBE, Jamesa MacGuill, odznaką „Adwokatura Zasłużonym”. Uroczystość wręczenia będzie miała miejsce podczas posiedzenia CCBE na Zamku Królewskim. W skład polskiej delegacji do CCBE wchodzą adwokaci i radcy prawni, dlatego organizacja posiedzenia Standing Committee CCBE w Warszawie dzielona jest między samorząd adwokacki i radcowski.

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe / Conseil des barreaux européens) jest uznawana za głos europejskiego środowiska prawniczego reprezentującego, poprzez swoich członków, ponad milion europejskich prawników. CCBE jest partnerem Komisji Europejskiej i niejednokrotnie opiniuje projekty unijnych aktów prawnych. Członkami CCBE są adwokatury i stowarzyszenia prawnicze z 46 krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i całej Europy. CCBE reprezentuje europejskie adwokatury i stowarzyszenia prawnicze przed instytucjami europejskimi i innymi instytucjami międzynarodowymi. Najważniejszymi celami i misją CCBE jest regulacja zawodu prawniczego, obrona rządów prawa i obrona praw człowieka.

Prezydentem CCBE w 2023 roku (roczna kadencja) jest Panagiotis Perakis.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent m.st. Warszawy.

Czytaj też w LEX: Parafianowicz Joanna, Nowe zasady promowania usług prawnych przez adwokatów >

Zobacz również: Marketing prawniczy a zasady etyki zawodu >