SN w czwartek poinformował, że przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Pytania dotyczą "zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów, jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek".

Decyzja nie wstrzymuje obecnego naboru sędziów

Jak mówi w rozmowie z LEX.pl sędzia Laskowski, ta decyzja  - w jego ocenie - nie dotyczy trwającego obecnie wyboru nowych sędziów Sądu Najwyższego i nie wstrzymuje w tym zakresie działań Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta do objęcia są łącznie 44 wakaty. W Izbie Cywilnej jest siedem wolnych stanowisk, w Karnej - jedno, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 20, a w Izbie Dyscyplinarnej - 16. KRS zajmie się opiniowaniem kandydatur we wrześniu, w sierpniu nie ma posiedzeń. Zgłosiło się ok. 200 prawników, najwięcej do Izby Dyscyplinarnej - 92.

- Decyzja Sądu Najwyższego dotyczyłaby kolejnego naboru, na miejsca po sędziach, którzy ukończyli 65 r. życia i oświadczyli, że chcą dalej orzekać. Prezydent nie może ogłosić informacji o takim wolnym stanowisku sędziowskim do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości - dodał Laskowski. Sprecyzował, że chodzi o 14 sędziów.

Jego zdaniem zawieszenie przepisów nie odnosi się też do wydanych już przez KRS opinii w sprawie sędziów, którzy wyrazili wolę dalszego orzekania. Pozytywną opinię Rady uzyskało 5 sędziów, negatywną siedmiu Józef Iwulski, Jerzy Kuźniar, Stanisław Zabłocki (ta trójka w swych oświadczeniach nie powołała się bezpośrednio na nową ustawę o SN lecz na konstytucję) oraz Marię Szulc, Anna Owczarek, Jacek Gudowski i Wojciech Katner. Oświadczenia o woli dalszego orzekania złożyło też czterech innych sędziów SN, ale ponieważ nastąpiło to po ustawowym terminie, prezydent poinformował już ich, że przeszli w stan spoczynku.

KRS: czekamy na orzecznie SN

Krajowa Rada Sądownictwa nie odnosi się na razie do decyzji SN.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze orzeczenia SN. Bez zapoznania się z nim trudno powiedzieć czy dotyczy ono KRS - powiedział LEX.pl rzecznik KRS sędziaj Maciej Mitera.

Treść pytań do TSUE>>