Regulacje prawne, nagłe zmiany na rynkach finansowych oraz starzejąca się kadra pracownicza to najpoważniejsze czynniki ryzyka, jakie w 2008 r. kształtować będą przyszłość przedsiębiorstw – wynika z najnowszego raportu Ernst & Young. Eksperci wskazują 10 najistotniejszych czynników ryzyka obecnych w 12 najważniejszych gałęziach światowej gospodarki, jak również pięć najszybciej rosnących zagrożeń, które mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na jej kształt w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.
Regulacje prawne oraz kwestie zgodności z przepisami pozostaną najpoważniejszymi czynnikami ryzyka strategicznego dla największych przedsiębiorstw globalnych, donosi najnowszy raport opublikowany przez wiodącą firmę doradczą Ernst & Young. W czołówce zagrożeń plasują się również gwałtowne zawirowania na światowych rynkach finansowych, które dały już o sobie znać w trakcie niedawnego kryzysu na rynku nieruchomości; starzenie się kadry pracowniczej oraz klientów, które w wielu sektorach wymusi na przedsiębiorstwach konieczność dostosowania się do drastycznych zmian popytu i ograniczonego dostępu do wykwalifikowanej siły roboczej; i wreszcie, niezdolność do czerpania korzyści ze wzrostu na rynkach wschodzących.
Raport E&Y wskazuje 10 najistotniejszych czynników ryzyka obecnych w 12 najważniejszych gałęziach światowej gospodarki, jak również pięć najszybciej rosnących zagrożeń, które mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na jej kształt w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.
„Nie wszystkie strategiczne czynniki ryzyka mają identyczny zasięg – jedne mogą występować w skali makro, podczas gdy inne stanowią problem w skali branży, czy na szczeblu operacyjnym,” mówi John Murphy, zarządzający oddziałem Audytu i Doradztwa Gospodarczego Ernst & Young. „Badania pokazują, że zarządy spółek muszą stale analizować pojawiające się ryzyko strategiczne, oceniać, gdzie leżą najpoważniejsze zagrożenia i wybierać adekwatne środki zaradcze. Ignorowanie problemu nie wchodzi w rachubę.” „Stałe obciążenie wynikające ze wzrastającej ilości regulacji prawnych, podobnie jak rosnące wymogi w zakresie zgodności z przepisami to wciąż najpoważniejsze spośród czynników ryzyka, z którymi zmagają się obecnie przedsiębiorstwa,” tłumaczy Jim Holstein, kierujący działem Zarządzania Ryzykiem Ernst & Young. „Wraz ze wzrostem stopnia globalizacji spółek, kwestia zgodności z przepisami staje się coraz większym wyzwaniem, gdyż firmy zmuszone są przestrzegać zróżnicowanych regulacji prawnych obowiązujących na poszczególnych rynkach.”
Raport zawiera spostrzeżenia 70 analityków specjalizujących się w ponad 20 różnych dziedzinach. Dziesięć najważniejszych czynników ryzyka strategicznego wyszczególnionych w raporcie to:
- Regulacje prawne oraz kwestie zgodności z przepisami
- Zawirowania na światowych rynkach finansowych
- Starzenie się kadry pracowniczej oraz klientów
- Rynki wschodzące
- Konsolidacja/przekształcenia branży
- Zawirowania na rynkach energetycznych
- Realizacja transakcji strategicznych
- Wzrost kosztów
- Gwałtownie rosnąca presja na stosowanie ekologicznych rozwiązań
- Zmiany popytu
Analityków poproszono również o wskazanie zagrożeń pozostających obecnie poza pierwszą dziesiątką, które mogłyby wywrzeć zasadniczy wpływ na światową gospodarkę na przestrzeni najbliższych trzech do pięciu lat. Pięć najważniejszych to:
- Deficyt specjalistów na rynku pracy
- Pandemia
- Wzrost (i prawdopodobny spadek) poziomu inwestycji private equity
- Niezdolność do wdrażania innowacji
- Kondycja chińskiej gospodarki
Lista dziesięciu najpoważniejszych czynników ryzyka różni się w zależności od rozpatrywanego sektora gospodarki. Pozwala to uzmysłowić sobie wagę dobrej znajomości branży w procesie analizy i zarządzania ryzykiem strategicznym. Mimo to, badania pozwoliły wskazać zespół najważniejszych czynników ryzyka, które dotknąć mogą każde przedsiębiorstwo, bez względu na to, w jakim sektorze działa. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw, których działalność obejmuje większą liczbę sektorów.
Holstein wyjaśnia, jak za pomocą kilku prostych zabiegów, menedżerowie mogą zminimalizować te zagrożenia. „Należy mieć otwarty umysł i dokładnie analizować otoczenie biznesowe, co pozwoli, poza ekonomicznymi czy prawnymi czynnikami ryzyka, dostrzec także zagrożenia szerszym kontekście funkcjonowania firmy. Raz w roku warto przeprowadzić ocenę ryzyka i opracować scenariusze, a następnie sprawdzić, jak poradzilibyśmy sobie w sytuacji kryzysowej, gdyby rzeczywiście zaistniała. Należy się również upewnić, czy sprawnie funkcjonują procesy kontroli i monitoringu, które z wyprzedzeniem sygnalizować będą nadchodzące zagrożenie. Najgorsze, to dać się zaskoczyć!”
„Raport przedstawia zaledwie zarys wszystkich zagrożeń, jakie jesteśmy dziś w stanie dostrzec,” podsumowuje Murphy. „Same czynniki ryzyka i sposób ich postrzegania zmieniają się z upływem czasu. Gdybyśmy przeprowadzili to badanie dziesięć lat temu, prawdopodobnie zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi nie zajęłyby tak wysokiej pozycji. Dlatego właśnie globalne organizacje powinny skupiać się nie tylko na czynnikach ryzyka uznawanych dziś za oczywiste, ale również tych, które na chwilę obecną mogą wydawać się marginalne, jednak w niedalekiej przyszłości mogą urosnąć do poważnych rozmiarów. Nie wolno też zapominać, że tam, gdzie jedni widzą bariery, inni dostrzec mogą doskonałą okazję – to właśnie umiejętność radzenia sobie z ryzykiem strategicznym wyznacza granicę pomiędzy sukcesem a porażką!”
(Źródło: KW/E&Y)