Zgodnie z projektem, utrwalenie zapisu przebiegu posiedzenia jawnego następować będzie za pomocą urządzeń i środków technicznych wykorzystujących technikę cyfrową, pozwalających na utrwalenie tego zapisu na informatycznym nośniku danych.
 
Projekt rozporządzenia określa:
1. rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego;
2. sposób sporządzania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego;
3. sposób identyfikacji osób sporządzających zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego;
4. sposób udostępniania, posługiwania się oraz przechowywania zapisów dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego.
Urządzenia, środki techniczne i informatyczne nośniki danych będą musiały zapewnić:
1. integralność zapisu;
2. kopiowanie zapisu pomiędzy urządzeniami, środkami technicznymi i informatycznymi nośnikami danych;
3. zabezpieczenie zapisu, w szczególności przed utratą i zmianą;
4. odtworzenie zapisu także przy użyciu urządzeń i środków technicznych korygujących lub wzmacniających utrwalony dźwięk lub obraz;
5. udostępnienie zapisu, a w szczególności zapisu dźwięku, na informatycznym nośniku danych;
6. możliwość bieżącej kontroli dokonywanego zapisu, w szczególności zapisu dźwięku.

Projekt rozporządzenia określa także sposób sporządzania zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego, opatrywania go podpisem elektronicznym oraz jego udostępniania i przechowywania.
Pojęcie „sposobu sporządzania” obejmuje, co do zasady, utrwalanie w systemie teleinformatycznym: po pierwsze, obrazu widoku ogólnego sali z pozycji przewodniczącego, ze szczególnym uwzględnieniem widoku wszystkich pozostałych osób uczestniczących w posiedzeniu jawnym oraz jeśli pozwalają na to względy techniczne - publiczności; po drugie, obrazu osoby wypowiadającej się z miejsca przeznaczonego dla świadka, obejmującego polem widzenia górną połowę ciała w sposób umożliwiający utrwalenie gestów oraz uzyskanie widoku twarzy, po trzecie, dźwięku z podłączonych do systemu teleinformatycznego urządzeń transmitujących dźwięk z miejsc przeznaczonych dla powoda i pozwanego (czyli najczęściej będą to dwa urządzenia), z podłączonego do systemu teleinformatycznego urządzenia (czyli jednego) transmitującego dźwięk z miejsca przeznaczonego dla składu orzekającego oraz z podłączonego do systemu teleinformatycznego urządzenia (czyli jednego) transmitującego dźwięk z miejsca przeznaczonego dla świadka.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, przed przystąpieniem do utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego protokolant będzie musiał zidentyfikować się w systemie teleinformatycznym za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego. Protokolant wprowadzi także do systemu teleinformatycznego dane w postaci elektronicznej dotyczące oznaczenia sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwisk sędziów, protokolanta, prokuratora, stron, interwenientów, jak również obecnych na posiedzeniu przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenia sprawy, wzmiankę co do jawności oraz metadane. Protokolant, pod kierunkiem przewodniczącego, wprowadzi adnotacje do zapisu. Przesądzono zatem, że strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie będą uprawnione do składania wniosków o dokonanie adnotacji.
Po zakończeniu utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego, protokolant opatrzy zapis bezpiecznym podpisem elektronicznym. Podpis ten gwarantować będzie identyfikację osoby sporządzającej zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego oraz rozpoznawalność dokonania jakiejkolwiek zmiany zapisu.
Dozwolone będzie wyłącznie dokonywanie takich zmian zapisu, które są konieczne dla jego prawidłowego odtworzenia, przechowywania lub udostępniania, w szczególności dokonywane za pomocą urządzeń korygujących lub wzmacniających utrwalony dźwięk lub obraz. W każdym przypadku zmiany dokonywane będą na kolejnym egzemplarzu zapisu, co przewodniczący odnotuje w aktach sprawy.
Zmiana nie będzie mogła wpływać na treść utrwalonych czynności procesowych dokonanych podczas posiedzenia jawnego. Dopuszczalne będzie jednak zniszczenie zapisu obrazu po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przypadku pozostawienia w aktach sprawy zapisu dźwięku. Zatem w aktach sądowych będzie mógł znaleźć się jedynie zapis dźwięku.
Projekt będzie w całości finansowany ze środków budżetu państwa. Wdrożenie projektu spowoduje poniesienie kosztów związanych z wyposażeniem sądów w urządzenia do nagrywania posiedzeń wraz oprogramowaniem. Koszty te były uwzględnione w ocenie skutków regulacji zawartej w uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej możliwość sporządzania protokołu posiedzenia za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk (ustawa z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego – Dz. U. Nr 108, poz. 684). W ustawie budżetowej na 2011 r. zabezpieczono stosowne środki na cele związane z realizacją przedmiotowego rozporządzenia.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.ms.gov.pl, stan z dnia 21 czerwca 2011 r.