Zdaniem Marka Furtka (na zdjęciu), prezesa Sądu Arbitrażowego przy KIG, coraz więcej osób docenia zalety sądownictwa polubownego i wiążącą się z tego typu rozwiązaniem oszczędność pieniędzy i czasu.
W ostatnich latach przyrost spraw rok do roku wynosił ok. 100. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, w tym roku w SA KIG zostanie przekroczony próg pół tysiąca spraw
Jednocześnie liczba spraw krajowych, w analizowanym okresie 2011 roku, jest ponad dwukrotnie większa niż zagranicznych. Jednak w porównaniu z rokiem 2010, w analizowanym okresie, ilość spraw zagranicznych, w których oszczędności wynikające z wyboru postępowania polubownego są szczególnie widoczne, wzrosła z 21 proc. do 29 proc.
Także wartość przedmiotu sporów za okres od 1 stycznia do 14 kwietnia 2011 pozwala przypuszczać, że w 2011 roku łączna wartość zbliży się lub przewyższy, rekordową dotychczas, globalną wartość przedmiotu za 2010 rok.
W okresie 1.01-12.04 br. najwięcej spraw, rozpatrywanych według przedmiotu umowy, dotyczyło sprzedaży i obrotu handlowego (włączając w to umowy komisowe i agencyjne). Na drugim miejscu uplasowały się sprawy związane ze stosunkiem najmu i dzierżawy, a na trzecim – z usługami, w tym usługami finansowymi.
Coraz więcej spraw trafia do Sądu Arbitrażowego KIG
Ten rok będzie kolejnym rokiem wzrostu popularności sądownictwa arbitrażowego wśród polskich przedsiębiorców - informuje Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Do 20 kwietnia br. do tej największej instytucji arbitrażowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wpłynęły 132 sprawy, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku liczba spraw wynosiła 123.