Sąd Okręgowy w Kielcach umorzył postępowanie, powołując się na cofnięcie przez stronę powodową (spółkę) pozwu wraz ze zrzeczeniem się roszczenia. Orzeczenie to zaskarżyła strona powodowa, wnosząc o jego uchylenie.
Nieskuteczna czynność prawna
Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał zażalenie za zasadne i uchylił zaskarżone postanowienie sądu niższej instancji. Zwrócił uwagę, że czynność procesowa spółki polegająca na cofnięciu pozwu była niedopuszczalna, a tym samym prawnie nieskuteczna. Nie mogła ona zatem doprowadzić do umorzenia postępowania, skoro cofnięcie pozwu w rzeczywistości nie zostało dokonane ze skutkiem prawnym.
Nieważne cofnięcie pozwu
Dokonana przez jednego ze wspólników spółki czynność prawna polegająca na cofnięciu pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia jest nieważna, stosownie do treści art. 58 § 2 k.c. w zw. z art. 2 zd. 2 k.s.h. w zw. z art. 209 k.s.h., jako sprzeczna z zasadami uczciwości, lojalności względem spółki, prymatu ochrony interesu spółki nad prywatnym interesem członka jej zarządu i tym samym z zasadami współżycia społecznego.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I ACz 2496/14, LEX nr 1651918.
LEX nr 1651918.