Od 11 października 2015 roku obowiązuje ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Przepisy tego aktu prawnego określają zasady składania reklamacji przez osoby fizyczne, także w związku z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą, które są klientami instytucji finansowych. Instytucje te to, np. biura usług płatniczych, banki krajowe, banki zagraniczne, fundusze inwestycyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-pożyczkowe, firmy inwestycyjne, krajowy zakład ubezpieczeń, fundusze emerytalne oraz instytucje pożyczkowe, itd.
Obecnie każda złożona reklamacja doczeka się odpowiedzi. – Zgodnie z ustawą podmiot rynku finansowego, z którym osoba fizyczna zawarła umowę jest zobligowany do ustosunkowania się i odpowiedzenia w terminie 30 dni, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 60 dni od daty wpływu reklamacji w jednostce wyżej wymienionego podmiotu. W wypadku nierozpatrzenia reklamacji w terminie, uważa się iż została ona rozpoznana zgodnie z wolą klienta – tłumaczy adwokat Daniel Reck, partner w Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
Odnośnie powyższego, tyczy się również ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, według której konsument ma prawo żądania naprawienia lub wymiany na nowy towar konsumpcyjny, jeśli jest niezgodny z zawarta umową, na podstawie której został nabyty. – To także ułatwia dochodzenie swoich praw przez klientów poszkodowanych wadliwym produktem. Również ta ustawa przewiduje możliwość uznania roszczenia klienta w sytuacji, gdy podmiot nie ustosunkował się do jego roszczenia, w terminie 14 dni – tłumaczy mecenas.
Ponadto, zgodnie z przyjętą ustawa powstał nowy podmiot administracji publicznej – Rzecznik Finansowy, do którego wnioski mogą zgłaszać klienci poszkodowani przez instytucje rynku finansowego.
Brak odpowiedzi ubezpieczyciela w ciągu 30 dni oznacza uznanie reklamacji
Podmiot rynku finansowego jest zobligowany do ustosunkowania się i odpowiedzenia w terminie 30 dni na reklamację. W wypadku nierozpatrzenia jej w terminie, uważa się iż została ona rozpoznana zgodnie z wolą klienta twierdzi adwokat Daniel Reck.