Truizmem jest stwierdzenie, że urząd sędziowski wymaga od osoby, która będzie go pełnić, odpowiednich kwalifikacji fachowych oraz moralnych - pisze sędzia Zdziennicki.
Umiejętności sędziego powinny być wyższe niż przedstawicieli innych zawodów prawniczych, ponieważ to on, a nie oni, rozwiązuje w sposób wiążący problemy prawne wszystkich obywateli i rozstrzyga związane z nimi spory w imieniu naszego państwa - uważa sędzia Zdziennicki..
Sędzia powinien być nosicielem cnót, które zbiorczo określa się jako posiadanie „nieskazitelnego charakteru". Kto bowiem ocenia zachowania innych ludzi, powinien prezentować wartości moralne potrzebne dla sprawowania takiej odpowiedzialnej funkcji.
W procesie sądzenia trzeba chcieć, umieć i wybrać najlepsze w danej sytuacji rozstrzygnięcie. Przyznać to, co się komu należy (zgodnie z obowiązującym prawem, doktryną i judykaturą).
Królowie byli nie tylko wodzami i prawodawcami, ale i najwyższymi sędziami. Z czasem przy ich boku pojawiły się osoby, którymi wyręczali się w wymiarze sprawiedliwości.
Zarobki np. najlepszych adwokatów i radców są nieporównywalnie wyższe niż sędziów - dodaje były prezes TK.
Wszyscy pamiętamy, że konstytucja z 3 maja 1791 roku wydzieliła władzę sądowniczą, głosząc, że „władza sądownicza nie może być wykonywana przez władzę prawodawczą, ani przez króla, lecz przez magistratury - argumentuje sędzia.
Bohdan Zdziennicki: potrzebna lepsza selekcja do zawodu sędziego
Potrzebny jest system selekcji kandydatów na sędziów oceniający zarówno ich wiedzę, jak i osobowość oraz morale pisze Bohdan Zdziennicki, sędzia w stanie spoczynku i były prezes Trybunału Konstytucyjnego