W sprawie chodziło o podatniczkę, która w 2015 r. została powołana na biegłego sądowego w postępowaniach cywilnych w zakresie spółdzielczości mieszkaniowej i od 2016 roku pełni tę funkcję oraz wykonuje opinie na zlecenie sądów. Zlecenia te są odpłatne, za każde zlecenie podatniczka wystawia rachunek, a stawki wynagrodzenia są określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Opinie nie były wydawane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kwestią, która budziła wątpliwości podatniczki, było to, czy, wykonując jako biegły sądowy opinie dla sądów i innych organów Państwa, może skorzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Sama uważała, że tak - tworząc taką ekspertyzę tworzy dokument o indywidualnym, niepowtarzalnym charakterze. Każda ekspertyza ma swój indywidualny charakter, jest tworzona bez ograniczeń co do treści. Według niej opinie spełniają przesłanki z ogólnej definicji utworu z art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego, tzn. jest to dzieło w postaci dokumentu i należy je uznać za dzieło autorskie.
Fiskus się nie zgodził. Zdaniem organu, wykonywanie pracy twórczej nie oznacza automatycznie powstania utworu i przejścia praw z tego tytułu. Treść § 1 pkt 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 24.04.2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym (Dz.U. poz. 518) w sposób jednoznaczny wskazuje, że wynagrodzenie biegłego jest wynagrodzeniem za wykonaną przez niego pracę, nie jest natomiast wynagrodzeniem z tytułu rozporządzenia przez twórcę prawami autorskimi do utworu.
A skoro wynagrodzenie za sporządzenie opinii przez biegłego jest wynagrodzeniem za wykonaną pracę, to nie stanowi ono przychodu za korzystanie z praw autorskich lub rozporządzanie tymi prawami, w konsekwencji do wynagrodzenia za wydanie ww. opinii nie będą miały zastosowania koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, tj. w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Do wynagrodzenia biegłego sądowego uzyskanego w związku z wydaną opinią w postępowaniu sądowym zastosowanie będą miały koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27.02.2017 r., sygn. 0461-ITPB4.4511.806.2016.2.MK
Źródło: www.mf.gov.pl,