Rząd ma raport, zawierający ponad 6 tysięcy propozycji zmian prawa, dotyczących 196 ustaw i 300 aktów wykonawczych na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Nie podano jednak żadnych szczegółów. Temat pojawił się podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Głównym tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 27 sierpnia br.. była działalność państwa w takich sferach życia publicznego, jak finanse publiczne, edukacja, rolnictwo, opieka zdrowotna, rozwój infrastruktury i ochrona środowiska naturalnego. Komisja uzgodniła 7 projektów ustaw oraz 23 rozporządzeń dotyczących wcześniej wspomnianych zagadnień. W trakcie posiedzenia przeanalizowano, zgłaszane w poprzednich latach do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, propozycje uproszczenia prawa dotyczącego funkcjonowania administracji publicznej. Chodzi przede wszystkim o ich aktualność oraz możliwość uwzględnienia w procesie legislacyjnym. Rozmawiano również nt. raportu zawierającego ponad 6 tysięcy propozycji zmian prawa, jeżeli chodzi o funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce. Odnoszące się do 196 ustaw i ponad 300 aktów wykonawczych propozycje dotyczą: sfery społecznej, infrastruktury technicznej, usług administracyjnych, ustroju samorządu terytorialnego, rozwoju na szczeblu lokalnym i polityki regionalnej oraz finansów publicznych. Komunikat Centrum Informacyjnego Rządu nie zawiera jednak szczegółowych informacji na ten temat.
KWRiST zajęła się również kwestią systemowych rozwiązań, które zagwarantują samorządom środki na realizację zadań publicznych oraz programy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Innym z tematów rozmów było bezpieczeństwo imprez masowych, istotne z punktu widzenia polskich przygotowań do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. W spotkaniu udział wzięli: wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA Grzegorz Ziomek, p.o. sekretarza KWRiST Adam Misiuwianiec.
(Źródło: KPRM/KW)
Będzie reforma samorządów?
Rząd ma raport, zawierający ponad 6 tysięcy propozycji zmian prawa, dotyczących 196 ustaw i 300 aktów wykonawczych na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.