Obecnie obowiązujące rozporządzenie określa w szczególności rodzaje towarów, które nie mogą być obejmowane procedurą celną z zastosowaniem poszczególnych form procedury uproszczonej.
Wspólnotowe prawo celne w sposób kazuistyczny określa zasady korzystania z procedur uproszczonych. Regulacje prawno - celne w tym zakresie są kompletne i nie wymagają wypełnienia postanowieniami krajowego prawa celnego. Wspólnotowe prawo celne nie uprawnia krajów członkowskich do wprowadzenia żadnych dodatkowych ograniczeń w dostępie do procedur uproszczonych.
Wprowadzenie wyłączeń towarowych przepisami przedmiotowego rozporządzenia uzasadniane było m.in. koniecznością sprawowania należytej kontroli celnej nad przedmiotowymi towarami. W terminie wejścia w życie przedmiotowych przepisów rozporządzenia warunki i kryteria niezbędne do uzyskania pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej były o wiele mniej restrykcyjne niż ma to miejsce zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wspólnotowymi.
Uchylenie powyższego rozporządzenia ułatwi dokonywanie zgłoszeń celnych z zastosowaniem procedury uproszczonej przez podmioty, które posiadają takie pozwolenie z uwagi na zlikwidowanie ograniczeń w towarach, które mogą być obejmowane przedmiotową procedurą. Przyczyni się to do zwiększenia konkurencyjności gospodarki i będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorczość.

Artykuł pochodzi z serwisu #remove_this_link

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 14 września 2011 r.