Od dnia 12 lipca zaczyna obowiązywać ustawa z 15.12.2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. poz. 67). Ma ona wprowadzić skuteczne środki przeciwdziałania nadużywaniu silniejszej pozycji ekonomicznej przez niektórych uczestników obrotu produktami rolnymi i spożywczymi. Dotychczas ochronę słabszych podmiotów na tych rynkach miały zapewniać ogólne przepisy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Nowa ustawa stanowi, że wykorzystywanie przewagi kontraktowej jest nieuczciwe wówczas, gdy stoi ono w sprzeczności z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes. W przepisach zawarto otwarty katalog takich sytuacji, wśród których wymieniono m.in. nieuzasadnione rozwiązanie lub zagrożenie rozwiązaniem umowy czy nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności.
Stwierdzenie istnienia praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową ma się odbywać w ramach postępowania toczącego się przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Same postępowanie ma być wszczynane z urzędu. Jednocześnie przedsiębiorcy poszkodowani takimi praktykami będą mogli zgłaszać Prezesowi UOKiK zawiadomienia w tym zakresie. W toku postępowania może być przeprowadzona kontrola przedsiębiorcy, w ramach której kontrolujący będą mogli m.in. żądać udostępnienia akt, ksiąg i innych dokumentów. Postępowanie ma się zakończyć w ciągu 5 miesięcy. W razie stwierdzenia naruszenia ogólnego ustawowego zakazu stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową zakończy się wydaniem decyzji, z której będzie wynikać m.in. nakaz zaprzestania stosowania określonych praktyk. Ponadto w takiej sytuacji może być na przedsiębiorcę nałożona kara pieniężna w wysokości nie większej niż 3 proc. obrotu osiągniętego przez niego w roku poprzednim.
Ustawa przyznaje Prezesowi UOKiK uprawnienie do nakładania kar pieniężnych również w przypadkach niewypełniania przez przedsiębiorcę obowiązku udzielania informacji w roku postępowania, utrudniania przebiegu kontroli, lub niewykonywania decyzji czy orzeczeń związanych z praktykami nieuczciwie wykorzystującymi przewagę kontraktową.
Nowe przepisy przewidują podawanie do publicznej wiadomości, na stronie UOKiK, informacji o decyzjach wydawanych na podstawie ustawy.
Odwołania od decyzji wydawanych przez Prezesa UOKiK w zakresie objętym nową ustawą będą rozpatrywać sądy powszechne, w oparciu o przepisy k.p.c.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl