Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 kwietnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie 15 kwietnia 2016 r., czyli w tym samym dniu, co zmiany w procedurze karnej.
Zmianom uległy bowiem przepisy dotyczące procesu karnego. Przykładowo: zarządzenia o zgodzie na widzenie z tymczasowo aresztowanym do czasu wydania nieprawomocnego wyroku w sprawie wydawać będzie poza sędzią czy przewodniczącym wydziału - także asesor sądowy sądu, do którego dyspozycji osoba ta pozostaje. Tymczasowo aresztowany będzie pozostawał do dyspozycji sądu nie tylko po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia, ale także po wniesieniu innego pisma zastępującego akt oskarżenia.
W ślad za nowymi regulacjami w procedurze karnej - także w regulaminie urzędowania sądów powszechnych (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych, Dz. U. poz. 2316) rozszerzono kompetencje referendarzy sądowych. Mogą oni teraz np. zarządzać wpisanie grzywny do dziennika należności sądowych i wzywać skazanego do jej uiszczenia. Do ich uprawnień należy już także stwierdzanie prawidłowości sporządzonego wyciągu z wyroku i zarządzanie jego podania do publikacji w razie orzeczenia podania wyroku do publicznej wiadomości.
Zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych dotyczą ponadto przesyłania dokumentów w razie wydania postanowienia o zabezpieczeniu, a także w razie stosowania dozoru, który ma być wykonywany w okręgu innego sądu.