Założenia do projektu ustawy o zawodzie adwokata przedstawione przez rząd są sprzeczne z zasadą pomocniczości stanowiącej fundament Konstytucji RP zapisanej w preambule Konstytucji. Przypominamy rządowi, że Naród wyraził w preambule swoją wolę mówiąc: „(…) Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej. – czytamy w uchwale.
Naczelna Rada Adwokacka uznała, że zamiar zawarty w przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości założeniach do projektu ustawy o zawodzie adwokata ma na celu likwidację samorządu zawodu zaufania publicznego bez rzeczowej potrzeby i bez podstaw konstytucyjnych, "co nie może być akceptowane”. - Wbrew populistycznym deklaracjom zawartym w projekcie, celem planowanych zmian legislacyjnych nie jest wzmocnienie niezależności samorządu, lecz jej zaprzeczenie. Decyzje o istnieniu i kształcie samorządu nie mogą być podjęte poza samymi samorządami – stwierdza NRA.
Według kierownictwa samorządu adwokackiego, projekt stanowi próbę obejścia konstytucyjnych zasad w imię doraźnych celów politycznych prowadząc do łamania zasad demokratycznego państwa prawnego. - Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej sprzeciwiamy się widocznemu coraz wyraźniej w działaniach władzy wykonawczej zawłaszczaniu konstytucyjnie zagwarantowanych obszarów samorządności, wynikającemu z niezrozumienia idei samorządności lub przekonania o własnej nieomylności. Rząd łamie przedwyborcze deklaracje o odejściu od zasad etatyzmu na rzecz rozwoju demokracji obywatelskiej – napisano w uchwale.
Swoje zastrzeżenia do projektu ustawy o „nowej adwokaturze” Naczelna Rada Adwokacka łączy z innymi wydarzeniami, jakie ostatnio bulwersowały środowiska prawnicze. W uchwale przypomniany został protest adwokatury przeciwko ujawnionym w ostatnim czasie nielegalnym podsłuchom, gwałceniu zasady tajemnicy obrończej, nadużywaniu oraz rozszerzaniu prowokacji służb specjalnych i wykorzystywaniu tego do doraźnych celów służb. - Nie przypadkowo zbiega się to w czasie z ujawnieniem przez rząd projektu likwidacji adwokatury będącej gwarantem zachowania wolności i przestrzegania praw obywateli – stwierdzają autorzy uchwały. I dodają że ich zdaniem ingerencja władzy wykonawczej w sposób organizowania samorządu adwokackiego narusza równowagę w wymiarze sprawiedliwości i zmniejsza bezpieczeństwo prawne obywateli, które zapewnia niezależna adwokatura.
Podsumowaniem tej listy zarzutów wobec polityki rządu jest informacja, że Naczelna Rada Adwokacka zwołuje na 6 marca 2010 r. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w celu otwarcia debaty o stanie Państwa.