Tydzień później swoją opinię o projekcie wyraził samorząd radcowski. Nie jest już ona tak jednoznaczna. Krajowa Rada Radców Prawnych zdecydowała, że o proponowanych przez resort sprawiedliwości rozwiązaniach powinno się wypowiedzieć całe środowisko radcowskie. Najpierw mają się odbyć zjazdy wszystkich izb okręgowych, a następnie nadzwyczajny zjazd krajowy, którego termin został wyznaczony na 27 marca 2010 r. Wcześniej jednak przeprowadzone mają być na zlecenie KRRP badania socjologiczne, w których postawione zostaną pytania o stosunek radców do idei połączenia zawodów.
Samorząd adwokacki nie zapowiada badań na ten temat wśród adwokatów. Jedyne dotychczas tego typu opracowanie pochodzi z 2007 roku, kiedy sondaż wśród adwokatów i radców prawnych przeprowadziło na zlecenie „Rzeczpospolitej” Centrum Badań Marketingowych Indicator. Za połączeniem zawodów było wtedy trzy czwarte radców i jedna czwarta adwokatów. Jakie wyniki przyniosłoby takie badanie obecnie? Nie wiadomo, ponieważ nikt ostatnio takich sondaży nie przeprowadzał. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że w samorządzie adwokackim prowadzono badania obejmujące także ten problem. Także nieoficjalnie mówi się, że odsetek zwolenników fuzji był w nich trochę wyższy od tego z sondażu Indicatora.
Może więc przydałoby się jakieś niezależne badanie, wykonane nie tylko na zlecenie samorządów. Jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje tak daleko idący projekt, to mogłoby także zadbać o zbadanie podłoża, na jakim on miałby być wdrożony.