Naczelna Rada Adwokacka zwołała na 23 lipca 2008 r. pierwsze z cyklu spotkań w ramach Forum - przyszłość zawodów prawniczych, w którym wezmą udział przedstawiciele samorządów radcowskiego oraz notarialnego. Celem spotkania będzie m.in. wypracowanie planu podejmowanych wspólnie działań, ustalenie kalendarza kolejnych posiedzeń oraz powołanie delegacji samorządów, które będą brały udział w kolejnych spotkaniach Forum.

Naczelna Rada Adwokacka wydała specjalne oświadczenie, w związku z doniesieniami dotyczącymi propozycji zmian legislacyjnych w sferze systemu usług prawniczych. Według NRA doniesienia te potwierdzają, że wciąż nie ma projektu kompleksowej reformy. Dzieje się tak pomimo deklaracji premiera Donalda Tuska zawartych w expose, że reforma zostanie  przeprowadzona w sposób kompleksowy, obejmując całość zagadnień, będących jej  przedmiotem, a nie wyrywkowy, oparty na zaspokajaniu interesów poszczególnych grup  nacisku.

- Forsowane obecnie fragmentaryczne rozwiązania, zamiast w sposób całościowy porządkować tę niezwykle ważną z punktu widzenia zarówno obywateli jak i podmiotów świadczących usługi prawne materię, jednie pogłębiają chaos - napisano w oświadczeniu. Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany, polegające na jednoczesnym łączeniu dwóch zawodów zaufania publicznego (adwokatów i radców prawnych) przy jednoczesnym sankcjonowaniu dwóch kolejnych zawodów prawniczych – tzw. doradców prawnych oraz doradców o bliżej niesprecyzowanym statusie prowadzą do dezorientacji nie tylko opinii publicznej, ale nawet samych prawników. Adwokatura po raz kolejny deklaruje gotowość do merytorycznej dyskusji nad całościową reformą systemu usług prawniczych, w tym przyszłego kształtu samorządowych zawodów zaufania publicznego – adwokatów i radców prawnych. Taką dyskusję, nieraz burzliwą i pełną kontrowersji, ale zawsze merytoryczną, prowadzimy od dawna we własnym gronie, mając przede wszystkim na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości oraz słuszny interes obywateli. Im więcej podmiotów, których ta reforma dotyczy, weźmie w niej udział, tym większa szansa na zbudowanie trwałego, dobrego i efektywnego systemu usług prawniczych w Polsce.

(Źródło: NRA/KW)