Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie stwierdza dyrektor szkoły. Fakt wygaśnięcia stosunku pracy powinien zostać stwierdzony w formie pisemnej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa odpowiednio w razie:

  1. prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy oraz karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego,
  2. prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych,
  3. prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie,
  4. upływu trzymiesięcznego okresu odbywania kary pozbawienia wolności,
  5. stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 9.


Jak wynika z wyżej przedstawionego przepisu, w razie prawomocnego skazania nauczyciela za przestępstwo popełnione umyślnie stosunek pracy wygasa z mocy prawa.

W opisanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, że nauczyciel został skazany za składanie fałszywych zeznań. Skazanie za składanie fałszywych zeznań wynika z art. 233 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.), który określa, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W związku z tym, że przestępstwo składania fałszywych zeznań można popełnić tylko umyślnie, należy stwierdzić, że omawiany nauczyciel podlega zapisom ww. art. 26 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela i jego stosunek pracy wygasa z mocy prawa. Bowiem przesłankami wygaśnięcia z mocy prawa stosunku pracy z nauczycielem są: skazanie go, prawomocność orzeczenia skazującego i popełnienie przestępstwa umyślnie.

Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z opinią Antoniego Bajończyka (glosa do uchwały SN z dnia 6 listopada 2001 r., III ZP 17/01. Teza nr 3 - 36227/3) "W świetle wyraźnej regulacji art. 26 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela, stosunek pracy wygasa ex lege w chwili prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie. Nie wówczas więc, gdy skazanie to zostanie odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym, co jest wtórne wobec samego skazania, lecz z chwilą skazania. Wpis do rejestru ma bowiem tylko znaczenie dokumentacyjne".

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy Karta Nauczyciela wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie stwierdza dyrektor szkoły. Fakt wygaśnięcia stosunku pracy powinien zostać stwierdzony w formie pisemnej. Oznacza to, że dyrektor szkoły powinien do nauczyciela wysłać pismo informujące go o stwierdzeniu wygaśnięcia stosunku pracy. W piśmie należy określić datę wygaśnięcia stosunku pracy oraz przywołać podstawę prawną.

Warto dodać, że nauczyciel, który był karany, może zostać zatrudniony dopiero po zatarciu skazania (zgodnie z ustawą Kodeks karny). Zatarcie skazania następuje z mocy prawa lub na wniosek, po upływie okresów określonych w przepisach Kodeksu karnego (są to różne okresy, w zależności od rodzaju wymierzonej kary).