W dniu 1 września 2015 r. została zawarta umowa o pracę z nauczycielką za nauczycielkę nieobecną z powodu urlopu macierzyńskiego. Zastępująca nauczycielka miała zapis w umowie: "niniejsza umowa jest umową na zastępstwo i w przypadku jej powrotu do pracy zostanie rozwiązana". Termin zakończenia tej umowy przewidziany jest na 23 kwietnia 2016 r.
Czy należy wręczyć wypowiedzenie umowy zastępującej nauczycielce? Jaki powinien być okres wypowiedzenia?
Odpowiedź
Na wstępie należy wskazać, że pomiędzy datą zawarcia umowy, a jej zakończeniem weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. Nowelizacja dokonana przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – dalej u.z.k.p. zlikwidowała umowę na zastępstwo jako odrębny typ umowy o pracę, natomiast wpisała ją jako kategorię umów okresowych.
Umowy okresowe, zgodnie ze zmianą, podlegają takim samym zasadom dotyczącym ich wypowiadania – na podstawie art. 36 § 1 k.p. Natomiast warto zauważyć, że zmianie nie nastąpiła zasada określona w art. 30 § 1 pkt 4 k.p., czyli że umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta.
Wśród przepisów przejściowych ustawy nowelizacyjnej, a szczególnie w art. 14 u.z.k.p., nie zawarto norm intertemporalnych odnoszących się do umów zawartych na zastępstwo. Był to szczególny rodzaj umów okresowych, posiadających inny okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni (art. 331 k.p.). Tymczasem w art. 14 ust. 1-3 u.z.k.p. reguluje tylko umowy okresowe oraz umowy okresowe trwające ponad 6 miesięcy, w których zawarto klauzulę o możliwości ich wypowiedzenia za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
ZNP będzie zbierać podpisy pod projektem ws dotacji na nauczycielskie płace>>
W związku z powyższym wydaje się, że umowy na zastępstwo zawarte przed datą wejścia w życie nowelizacji k.p., a kończące się już po wejściu w życie nowych regulacji, podlegają bezpośrednio nowym zasadom.
Zatem uznać należy, że umowy te rozwiązują się z upływem czasu, na który została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.), natomiast mogą być także wcześniej wypowiedziane na zasadach określonych w art. 36 § 1 k.p. (okres wypowiedzenia jest uzależniony od długości zatrudnienia u danego pracodawcy).
Jeżeli umowa zostanie wypowiedziana przed powrotem zastępowanego pracownika do pracy, wówczas należy mieć na względzie normę zawartą w art. 16 u.z.k.p. Przepis ten stwierdza, że przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
W związku z tym, że wypowiadając umowę okresową, na podstawie art. 16 u.z.k.p. nie można zaliczyć okresu pracy przypadającego przed datą wejścia w życie nowelizacji, okres zatrudnienia należy liczyć dopiero od 22 lutego 2016 r. W związku z tym, że planowane zakończenie umowy przypada na 23 kwietnia 2016 r., okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie – zgodnie z art. 36 § 1 pkt 1 k.p.
W wypowiedzeniu trzeba podać konkretną przyczynę zwolnienia>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Rekrutacja do szkół 2016/2017 - 2 części
|