Czy w każdej klasie w szkole ponadgimnazjalnej należy realizować godziny z wychowania do życia w rodzinie?
Czy uczniowie, którzy złożyli oświadczenia o rezygnacji z nauczania tego przedmiotu muszą ponownie je składać w następnej klasie?
Zajęcia "Wychowanie do życia w rodzinie" należy realizować w każdej klasie szkoły ponadgimnazjalnej z wyjątkiem technikum, gdyż realizuje się je w klasach I-III. Jeżeli ze złożonej w formie pisemnej rezygnacji wynika, że dotyczy ona całego cyklu kształcenia nie ma potrzeby jej corocznego ponawiania.
Uzasadnienie
Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. Nr 67, poz. 756 z późn. zm.) – dalej r.w.ż.r., treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, są realizowane w ramach zajęć edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie". W związku z tym, że autor pytania nie podał dokładnego typu szkoły należy zauważyć, że § 1 ust. 2 r.w.ż.r. zostało określone, że w przypadku szkół ponadgimnazjalnych takie zajęcia realizuje się w zasadniczych szkołach zawodowych, liceach ogólnokształcących i w klasach I-III techników, w tym specjalnych, dla dzieci i młodzieży, publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Jak wynika z § 3 ust. 1 r.w.ż.r. na realizację tych zajęć przeznacza się w szkolnym planie nauczania, w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców. Zgodnie z § 4 r.w.ż.r. uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w tych zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Natomiast uczeń pełnoletni nie bierze udziału w tych zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach. Zatem, jeżeli ze złożonej w formie pisemnej rezygnacji wynika, że dotyczy ona całego cyklu kształcenia nie ma potrzeby jej corocznego ponawiania. Zajęcia "Wychowanie do życia w rodzinie" nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.