Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył na spółkę karę pieniężną za wykonywanie przewozu uczniów autobusem szkolnym bez wymaganego zezwolenia.
Spółka wyjaśniła, iż godziny kursowania autobusu szkolnego są ustalane elastycznie a autobus zatrzymuje się najczęściej poza przystankami komunikacji publicznej, w miejscach wskazanych przez rodziców.
W sprawie zatem nie chodzi o przewóz regularny lecz okazjonalny, a dokumentem uprawniającym do jego wykonywania jest wyłącznie licencja.
WSA przyznał rację inspektorowi transportu drogowego.
Zdaniem sądu dowożenie przez spółkę autobusem szkolnym grup uczniów w rozpatrywanej sprawie posiada wszystkie cechy przewozu regularnego specjalnego.
Przewóz odbywa się o określonych godzinach, z ewentualnymi wyjątkami wynikającymi okazjonalnie np. z faktu przedłużenia lub skrócenia niektórych zajęć szkolnych, według określonych tras, uczniowie zabierani są z ustalonych przystanków, a opłata jest z góry ustalona w umowie między spółką a gminą.
Powtarzalność dokonywanego przewozu i precyzyjne określenie jego warunków mieści się właśnie w pojęciu regularności.
Fakt, iż czasami może dojść do zmiany godzin przejazdu nie oznacza, że przewozy tracą charakter regularności – podkreślił WSA.
Wyrok WSA w Poznaniu z 25 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Po 1234/13, nieprawomocny
Polecamy: Gmina nie dofinansuje dowozu do niepublicznej szkoły