Już 27 lutego odbędzie się VII Europejska Konferencja Dyrektorów Przedszkoli. Konferencja, organizowana przez kwartalnik "Przed Szkołą" poświęcona będzie reformie edukacji przedszkolnej i finansowaniu przedszkoli.
"Zmiany, zmiany, zmiany” w ten sposób najłatwiej opisać sytuację, która czeka w najbliższej przyszłości cały system edukacji przedszkolnej w Polsce. Tegoroczna, siódma już edycja, Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli, która odbędzie się 27 lutego 2013 r. w Warszawie, skupi się na sytuacji przedszkoli i szkół podstawowych z ńńprzedszkolnymi w aspekcie nadchodzących zmian zarówno w systemie kształcenia, jak i finansowania.
Ta ceniona przez kadrę zarządzającą przedszkoli inicjatywa, organizowana jest przez miesięcznik „Dyrektor Szkoły” i kwartalnik „Przed Szkołą. Poradnik dyrektora przedszkola” Tematy konferencji będą się koncentrować na rozwiązaniach, które będą wprowadzone na wielu płaszczyznach funkcjonowania placówek. Począwszy od spraw organizacyjnych dotyczących finansowania przedszkoli, zmian w pracy placówki przy zwiększonej liczbie najmłodszych dzieci, a kończąc na w pomocy pedagogiczno-psychologicznej. Planowane rozwiązania będą wymagały zarówno od dyrektora placówki, jak i nauczycieli opanowania nowych umiejętności i przystosowania się do nowych wymagań.
Podczas VII EKDP zaproszeni eksperci rozwieją wątpliwości i pomogą w przyswojeniu nowych rozwiązań. Pani Beata Pawłowska, dyrektor departamentu kształcenia ogólnego i Wychowania MEN opowie o planowanych przez ministerstwo zmianach.
Pani Magdalena Górowska-Fells z Krajowego Biura EURYDICE i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji porówna kierunki rozwoju polskiej edukacji przedszkolnej z europejskimi rozwiązaniami.
Pani dr Danuta Elsner i Pani Dorota Czerwonka z ORE przestawią nowe spojrzenie na doskonalenia nauczycieli w formie samokształcenia i sieci współpracy nauczycieli.
Podczas VII EKDP zaproszeni specjaliści wyczerpująco odpowiedzą na nasuwające się przy tak dużych zmianach w edukacji przedszkolnej pytania:
- Jak przygotować placówkę do funkcjonowania wg nowych zasad?
- Czy polskie przedszkola dorównują standardom europejskim?
- Z czego możemy być dumni?
- Czy planowane zmiany w finansowaniu przedszkoli to rewolucja?
- Jak wpłyną one na organizację pracy przeszkoli?
- Co się zmieni w naliczaniu subwencji oświatowej dla przedszkoli?
- Czy jesteśmy gotowi na 2-latki w przedszkolu?
- Czy w wychowaniu przedszkolnym potrzebni są eksperci? A może wystarczy wszechstronnie wykształcony nauczyciel?
- W jaki sposób możemy się od siebie uczyć nawzajem?
Więcej: www.konferencja.dyrektorszkoly.pl/ekdp/program,2,p.html
Źródło: www.oswiata.abc.com.pl