Czy nauczycielowi mianowanemu po długim niewykonywaniu pracy na stanowisku nauczyciela tj. roczny urlop dla poratowania zdrowia od 3 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r., po czym przebywał 182 dni na zwolnieniu lekarskim, następnie uzyskał świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy do dnia 26 czerwca 2015 r. dyrektor szkoły może udzielić kolejnego rocznego urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku orzeczenia niezdolności do pracy przez lekarza medycyny pracy?
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - dalej KN, stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.
Zatem okresami przedłużającymi o kolejne 12 miesięcy okres dopuszczalnej nieobecności nauczyciela w pracy są alternatywnie: świadczenie rehabilitacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia. W omawianej sprawie nauczycielka wykorzystała świadczenie rehabilitacyjne. Okres ten nie podlega już przedłużeniu.
Nauczycielka musi więc potwierdzić swoją zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy w wyniku badania kontrolnego przeprowadzonego na podstawie art. 229 § 2 zd. drugie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
SN: można zwolnić nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia>>
Dyrektor szkoły kierując nauczyciela na badania kontrolne powinien poinformować o skutkach nieprzedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku.
W związku z tezą wyrażoną w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2007 r. (wyrok SN z dnia 29 października 2007 r. II PK 54/07, LEX nr 897939) obowiązkiem pracownika po ustaniu powodu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni z powodu choroby, jest stawienie się do pracy i zgłoszenie gotowości jej wykonywania. Uchylenie się od tego obowiązku pociąga za sobą skutek po stronie pracodawcy w postaci uniemożliwienia mu realizacji obowiązku skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie.
Jeżeli nauczycielka tego nie uczyni (tzn. nie pójdzie na badania lekarskie przedkładając pracodawcy kolejne zwolnienie lekarskie) - podstawie art. 23 ust. 2 pkt 2 KN, stosunek pracy rozwiąże się z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy (z końcem miesiąca kiedy upłynie 12 miesięcy korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia).
Jeżeli zaś lekarz w toku badań kontrolnych wyda orzeczenie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, wówczas stosunek pracy rozwiąże się z końcem miesiąca w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy.
Matka dłużej poczeka na urlop dla poratowania zdrowia>>