Udział w radzie klasyfikacyjnej jest jednym z obowiązków pracowniczych nauczycieli. Strajk z istoty swojej polega na powstrzymywaniu się od wykonywania pracy, czyli od wykonywania obowiązków pracowniczych sprowadzających się do świadczenia pracy, a więc w szczególności od wspomnianego obowiązku udziału w radzie klasyfikacyjnej. Co do zasady zatem nauczyciele biorący udział w legalnym strajku mogą nie brać udziału w radzie.

 

Czytaj: Matura dla każdego? MEN pracuje nad nowymi przepisami>>

 

Nie można zmusić nauczyciela do zasiadania w radzie

Wprawdzie kierownik zakładu pracy (w tym przypadku dyrektor szkoły) nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków i wykonywaniu uprawnień, jednak tylko w odniesieniu do pracowników niebiorących udziału w strajku oraz w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu i nieprzerwanej pracy obiektów, urządzeń i instalacji, których unieruchomienie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenia normalnej działalności zakładu.

Sprawdź w LEX: Wynagradzanie nauczycieli oraz pracowników szkoły za okres strajku >

W tym przepisie chodzi o takie urządzenia, których unieruchomienie powoduje zagrożenie życia lub zdrowia albo nieodwracalne skutki (np. wygaszenie kotła w elektrociepłowni czy pieca w hucie).

Sprawdź w LEX: Czy w czasie przerwy świątecznej zimowej lub wiosennej można zwołać zebranie rady pedagogicznej? >

 

Te kluczowe urządzenia muszą działać, pomimo strajku. Patrząc na literalne brzmienie tego przepisu, nie uprawnia on jednak dyrektora do zobowiązania strajkujących nauczycieli do udziału w radzie klasyfikacyjnej. Nie ma tutaj bowiem mowy o żadnym kluczowym urządzeniu w powyższym rozumieniu ani nie zachodzi inna przesłanka wymieniona w powoływanym przepisie.

Czytaj: Inny nauczyciel wystawi ocenę maturzyście>>
 

Zagrożenie dla normalnego funkcjonowania szkoły

Można się wprawdzie zastanawiać, czy brak udziału nauczycieli w radzie klasyfikacyjnej i w konsekwencji brak możliwości jej przeprowadzenia, nie zagraża przywróceniu normalnego funkcjonowania szkoły. Jeżeli uznać, że tak, można by na tej podstawie uzasadniać stosowanie przez analogię komentowanego przepisu. Jest to jednak dość daleko idąca interpretacja.

Sprawdź w LEX: Jak należy prawidłowo obliczać kworum rady pedagogicznej? >

Jeżeli chodzi natomiast o przepis, zgodnie z którym przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien brać pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem - literalnie dotyczy on etapu podejmowania decyzji o strajku i odpowiedzialności podmiotu organizującego strajk, tj. związku zawodowego.

Można wprawdzie argumentować, że straty spowodowane brakiem udziału nauczycieli w radzie klasyfikacyjnej są niewspółmierne do żądań zgłoszonych w ramach sporu i związek zawodowy powinien był brać to pod uwagę przy ogłaszaniu strajku. Byłaby to jednak raczej podstawa do dochodzenia od związku odpowiedzialności z tego tytułu, niż do zobowiązywania nauczycieli do udziału w radzie klasyfikacyjnej.

Sprawdź w LEX:

Czy dyrektor może sklasyfikować uczniów za strajkujących nauczycieli? >

Czy rodzic ucznia szkoły podstawowej ma prawo odwołać się od oceny zachowania wystawionej przez nauczyciela w klasyfikacji śródrocznej? >

Więcej na ten temat znajdziesz w LEX Prawo Oświatowe. Czytaj komentarze ekspertów, śledź najnowsze zmiany w prawie i zadawaj pytania >

 

Cena promocyjna: 24.38 zł

|

Cena regularna: 32.5 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł