Szkoły mogą kupować podręczniki bez przetargów

Przedmiotem wyłączonym z obowiązku stosowania przepisów p.z.p. są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej związane z gromadzeniem w bibliotekach szkolnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) rozszerzyła katalog zwolnień przedmiotowych z obowiązku stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych o zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej związane z gromadzeniem w bibliotekach szkolnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p.

Wyłączenie to zawarte zostało w dodanym art. 4 pkt 8c p.z.p. i ograniczone jest jednakże do sytuacji, gdy łącznie spełnione są poniższe przesłanki:- zamówienia nie służą wyposażeniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności,- wartość zamówienia nie przekracza tzw. progów unijnych, których aktualna wysokość określona jest w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz. U z 2013 r. poz. 1735).

Przedmiotem wyłączonym są zatem dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej związane z gromadzeniem w bibliotekach szkolnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.

Pojęcia podręcznika, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych zostały zdefiniowane odpowiednio w dodanych w art. 3 pkt 23-25 ustawy o systemie oświaty i są to, w przypadku:- podręcznika - podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego zgodnie z procedurą przewidzianą w rozporządzeniu wykonawczym wydanym w oparciu o delegację ustawową zawartą w art. 22aw ustawy o systemie oświaty,- materiałów edukacyjnych - materiały zastępujące lub uzupełniające podręcznik, umożliwiające realizację programu nauczania, mające postać papierową lub elektroniczną,- materiałów ćwiczeniowych - materiały przeznaczone dla uczniów służące utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

Podobne wyłączenie z rygoru stosowania Prawa zamówień publicznych zawiera obowiązujący od 16 kwietnia przepis art. 4 pkt 8b, a który dotyczy dostaw lub usług z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki lub muzealiów. Należy nadmienić, iż zmiany w ustawie o systemie oświaty, w zakresie dotyczącym udzielania zamówień zwolnionych z rygoru ustawy Prawo zamówień publicznych (dodane art. 22az-azc) stanowią niemalże dokładne powtórzenie treści dodanej do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (rozdział 4a) oraz ustawy o zasadach finansowania nauki (rozdział 2a).

Więcej: www.zamowienia-publiczne.lex.pl/czytaj/-/artykul/szkoly-moga-kupowac-podreczniki-bez-przetargow

Opublikowano: www.zamowienia-publiczne.lex.pl , stan z dnia 10 września 2014 r.

Data publikacji: 10 września 2014 r.