W 1913 roku we włoskim klubie turystycznym (Touring Club Italiano) utworzono krajowy komitet turystyki szkolnej, który zorganizował pierwszą wycieczkę dla młodzieży.
Rozpoczynające się w czwartek obchody stulecia tego wydarzenia będą trwały trzy dni. W Trieście zgromadzono pochodzące z początku XX wieku setki zdjęć dzieci i nastolatków na wycieczkach.
Wkrótce po inauguracji prac komitetu zostały one przerwane z powodu wybuchu I wojny światowej. Jego działalność zablokowano potem w dobie włoskiego faszyzmu w latach 30, ponieważ reżim Mussoliniego nie tolerował masowych wyjazdów uczniów.
Komitet wznowił pracę po II wojnie światowej, w 1946 roku i to z wielkim rozmachem. Już rok później 1200 uczniów z Mediolanu i 500 z Pawii pojechało wraz ze swymi nauczycielami zwiedzić zespół klasztorny Certosa di Pavia, jeden z najpiękniejszych zabytków późnego gotyku we Włoszech.
Lata 50. i 60.przyniosły ogromny rozkwit tej branży turystycznej i już wtedy niektóre szkoły organizowały wyjazdy zagraniczne. Uczniowie z miasta Macerata w regionie Marche pojechali na Lazurowe Wybrzeże.
Wtedy też niektórzy gimnazjaliści i licealiści zaczęli podróżować samolotami, a celem wielu szkolnych wycieczek były europejskie stolice.
Obecnie obsługa i organizacja szkolnych wyjazdów to istotna część całej branży turystycznej, notująca co roku miliony euro obrotów. Kryzys i zubożenie społeczeństwa w jego rezultacie zahamowało nieco bardzo prężny rozwój tej branży. Mimo to tysiące placówek oświatowych organizują zarówno jednodniowe wyjazdy, jak i tzw. zielone szkoły oraz "biały tydzień" zimą na nartach. Wśród celów dłuższych wycieczek najpopularniejsze są Apulia, Toskania i Umbria, przede wszystkim Asyż, miasto świętego Franciszka, patrona obecnego papieża.
Szkolne wycieczki we Włoszech to już stuletnia tradycja
Od 100 lat uczniowie szkół we Włoszech jeżdżą na wycieczki. Historię turystyki szkolnej przedstawiono na wielkiej wystawie fotograficznej w Trieście. Już pół wieku temu niektóre klasy podróżowały samolotami.