Szkoła będzie mogła zatrudnić nauczyciela specjalnie do prowadzenia zajęć finansowanych ze środków UE. Ma to umożliwić przygotowywana przez MEN nowelizacja Karty Nauczyciela.
Ministerstwo Edukacji Narodowej doprecyzowało zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczące prowadzenia zajęć finansowanych ze środków unijnych. Obecnie Karta Nauczyciela nie pozwala gminom przeznaczać na poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli - niezaliczające się do ich średnich pensji - środków, które nie są dochodami własnymi samorządów. Po zmianach organy prowadzące będą mogły wykorzystać na ten cel środki unijne. Wiele zmian w tej materii dotyczy także samych nauczycieli - po nowelizacji chcąc prowadzić zajęcia dodatkowe, nie będą musieli zawierać ze szkołą dodatkowej umowy cywilnoprawnej. Dyrektor szkoły będzie mógł przydzielić nauczycielowi - za jego zgodą - dodatkowe zajęcia finansowane ze środków UE (maksymalnie 8 godzin tygodniowo płatnych jak godziny ponadwymiarowe). Co więcej autopoprawka do założeń, którą MEN przedstawiło Stałemu Komitetowi Rady Ministrów - zawiera zapisy umożliwiające szkołom zatrudnianie dodatkowego nauczyciela do prowadzenia zajęć dodatkowych finansowanych ze środków UE. Nie będzie on jednak zatrudniony na zasadach określanych w Karcie Nauczyciela - jego pracę będzie regulował Kodeks pracy, z tym że za każde zajęcia otrzyma stawkę przewidzianą za godziny ponadwymiarowe.
Propozycje MEN nie przypadły do gustu resortowi finansów, który obawia się, że staną się podstawą do żądania przez gminy dofinansowania z budżetu państwa na cele oświatowe (według MF drogę takim roszczeniom otworzy likwidacja wymogu finansowania dodatków nauczycielskich ze środków własnych gmin - pisaliśmy o tym w artykule opublikowanym na stronie: www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/mf-nauczycielskie-przywileje-zbyt-kosztowne-dla-budzetu).
Lakonicznie do pomysłów w tym zakresie odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który w opinii do projektu ograniczył się do stwierdzenia, że zapisy budzą wątpliwości natury prawnej. Trudno przewidzieć, jakie skutki spowoduje wprowadzenie nowych zapisów. Wydaje się, że dyrektor będzie mógł łatwiej dostosować liczbę zatrudnionych nauczycieli do potrzeb szkoły, zwłaszcza że przepisy Kodeksu pracy są dużo bardziej liberalne niż Karta Nauczyciela. Obawy związków zawodowych może budzić jednak wprowadzenie zapisów umożliwiających przydzielanie nauczycielom do ośmiu dodatkowych godzin tygodniowo - wydaje się, że nawet wymóg uzyskania zgody nauczyciela może nie zapobiec nadużyciom w tej materii.
Monika Sewastianowicz