Czy nauczyciel, który przebywa w stanie nieczynnym od 1 września 2013 r. do 28 lutego 2014 r. otrzyma trzynastą pensję także za okres stanu nieczynnego, czy tylko za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r.? Kiedy należy wypłacić taką "trzynastkę", w dniu wygaśnięcia stosunku pracy (28 luty 2014 r.), czy do końca marca 2014 r.? Co z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy?

Okres stanu nieczynnego nie został wliczony do okresów umożliwiających nabycie prawa do trzynastki. Wynagrodzenia za stan nieczynny nie wlicza się do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy proporcjonalny do okresu zatrudnienia w 2014 r.
 
Uzasadnienie
 W myśl art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1144) - dalej u.d.w.r., pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Uodwr wymienia sytuacje, kiedy pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mimo nieprzepracowania 6 miesięcy.

Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>

@page_break@

Wśród tych sytuacji nie został wymieniony okres przebywania na w stanie nieczynnym. Ponadto należy mieć na uwadze również orzecznictwo Sądu Najwyższego, który w ostatnich latach stoi na stanowisku, iż okres umożliwiający nabycie prawa do trzynastki powinien być okresem faktycznie przepracowanym, uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2011 r. (uchwała SN z dnia 7 lipca 2011 r. III PZP 3/11, OSNP 2012, nr 1-2, poz. 3), wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2011 r. (wyrok SN z dnia 18 października 2011 r. I PK 263/10, LEX nr 1001281).
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę osiągniętego przez pracownika w roku, za który przysługuje "trzynastka" ( art. 4 u.d.w.r. ). Wysokość wynagrodzenia ustala się na takich samych zasadach jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela. Wynagrodzenia za stan nieczynny nie uwzględnia się przy naliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela. Zatem nie stanowi też podstawy naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli.
Natomiast ustanie stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego w szkole feryjnej na czas nieokreślony w trakcie roku kalendarzowego powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego do którego nauczyciel nabył prawo (56 dni) ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych, w danym roku kalendarzowym, miesięcy, art. 64 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN. Jeżeli nauczyciel nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w okresie ferii należy wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 maja 2006 r. (uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r. III PZP 3/06). Zdaniem SN nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy, gdy w zatrudniającej go szkole są przewidziane ferie. Nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym pozostaje jeszcze formalnie w zatrudnieniu przez dwa miesiące roku 2014. Wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego wynosi 10 dni (56 dni urlopu/12 miesięcy= 4,6 dni; 4,6*2 miesiące = 9,2 dni, co zaokrąglamy do pełnego wymiaru 10 dni). Jeśli w ww. okresie przypadają ferie zimowe w szkole to wymiar tego urlopu należy pomniejszyć o okres ferii zimowych.

Więcej o trzynastka w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: Dodatek za godziny nadliczbowe wlicza się do podstawy trzynastki