Według rzecznika, przepisy wciąż słabo chronią ofiarę przemocy domowej, ponieważ zbyt rzadko przedłuża się nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
- Odseparowanie sprawcy przemocy domowej od pokrzywdzonego jest możliwe również na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wyraźnie mówi, że doprowadzenie do sytuacji, w której osoby pokrzywdzone w wyniku przemocy zostały zmuszone do opuszczenia domu i szukania bezpiecznego schronienia gdzie indziej, oznaczało niedopełnienie przez państwo pozytywnych obowiązków w zakresie zapewnienia ochrony ofiarom przemocy i tym samym stanowiło naruszenie art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – przypomina RPD.
RPD chce, by resort sprawiedliwości przeprowadził szkolenia dla sędziów i prokuratorów tak, by częściej występowali o przedłużenie nakazu opuszczenia lokalu wobec sprawców przestępstw przemocy domowej.
RPD: prawo powinno lepiej chronić ofiary przemocy domowej
W sytuacji stwierdzenia przemocy domowej pomoc państwa musi być natychmiastowa - podkreśla rzecznik praw dziecka w wystąpieniu skierowanym do resortu sprawiedliwości. Jego zdaniem, organy państwa skuteczniej powinny reagować na to zjawisko.