Praca w przerwie świątecznej od lat bywa zarzewiem sporów - część rodziców chce, by szkoły opiekowały się uczniami w tym czasie i przypomina wtedy, że nie jest to czas, kiedy nauczyciele mają wolne. W tym roku szkolnym, podobnie jak w zeszłym szkoły w tym czasie będą pracować zdalnie.
Ferie dla wszystkich województw w jednym terminie, do Świąt nauka zdalna>>
Przerwa świąteczna na dotychczasowych zasadach
Jeżeli chodzi o pracę w czasie przerwy świątecznej nic się najprawdopodobniej nie zmienia - tak jak dotychczas nauczyciel nie będzie miał urlopu wypoczynkowego. Nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora w dni robocze.
- Chociaż nauczyciele nie prowadzą zajęć dydaktycznych, w tym zdalnych - tłumaczył radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym. Możliwe jest zobowiązanie nauczyciela do zapewnienia w dniach roboczych przerwy świątecznej obsady zajęć opiekuńczo - wychowawczych, oczywiście tylko dla uczniów, którzy mogą z nich korzystać w obecnych warunkach epidemicznych.
Inne zasady stosuje się do dzieci objętych wychowanie przedszkolnym. Mają one prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Jeżeli nie ma rady przedszkola wniosek składają wspólnie dyrektor i rada rodziców. Co do zasady działają zatem również w czasie przerwy świątecznej - i tak jest w tym roku szkolnym, działanie przedszkoli nie zostaje zawieszone.
Dyżury opiekuńcze podczas przerwy świątecznej, o ile zostaną zarządzone przez dyrektora szkoły, są zajęciami opiekuńczymi wynikającymi z celów statutowych szkoły. Ani kodeks pracy, ani Karta Nauczyciela nie przewidują dodatkowego wynagrodzenia za stawienie się do pracy w czasie przerwy świątecznej. Zajęcia wychowawczo-opiekuńcze prowadzone w tym czasie nie są bowiem godzinami ponadwymiarowymi ani nadliczbowymi.
Podczas ferii nauczyciel na urlopie
Inaczej jest w czasie ferii zimowych - wtedy nauczyciel przebywa na urlopie wypoczynkowym. W tym roku szkolnym ferie przypadają:
- 17 - 30 stycznia 2022 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14 – 27 lutego 2022 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Nauczyciele w placówkach nieferyjnych (np. przedszkolach) korzystają w skali całego roku z 35 dni urlopu w czasie ustalonym w planie urlopów, niezależnie od ferii obowiązujących w placówkach feryjnych. Zatem wszystko zależy od wniosków urlopowych złożonych przez nauczycieli.
Rząd planuje zmiany
Już w przyszłym roku kwestia rozliczania urlopu może się mocno zmienić - w projekcie noweli Karty Nauczyciela zaproponowano zmiany, ministerstwo proponuje nowe rozliczanie urlopu (50 dni roboczych) – podkreśla, że w noweli chodzi o rozszerzenie możliwości jego wykorzystania we wszystkie dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tj.:
- ferii zimowych,
- ferii letnich,
- zimowej przerwy świątecznej,
- wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły.
Kolejną zmianą jest przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Nauczyciele na tym stracą
Przeciwko tej zmianie opowiadają się związkowcy, którzy zauważają, że zmiana spowoduje skrócenie urlopu.
- W praktyce urlop będzie krótszy, a w dodatku problematyczny w czasie przerwy świątecznej – oceniał Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. Wątpliwości w tej sprawie związkowcy wyrażają w swojej opinii do założeń zmian w Karcie Nauczyciela - Jest to drastyczna zmiana na niekorzyść, niemająca żadnego związku z postulowanym przez resort edukacji wzrostem prestiżu zawodu nauczyciela - oceniają.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca również uwagę na inny problem – teraz nauczyciele mają prawo do świadczenia urlopowego wypłacanego na podstawie art. 53 ust. 2a KN oraz dofinansowania wypoczynku na zasadach określonych w regulaminie wydanym na podstawie art. 8 ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 746 ze zm.).
Rządowa propozycja nowelizacji zakłada przejście od 2023 r. do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych określonych ustawie z dnia 4 marca 1994 r. - Tym samym nauczyciele utracą prawo do świadczenia urlopowego, ponieważ na podstawie ustawy z 4 marca 1994 r. świadczenie urlopowe jest wypłacane tylko w sytuacji nieprowadzenia funduszu socjalnego przez pracodawcę – podkreśla ZNP.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.