W szkole podstawowej na świetlicy będzie zatrudniony asystent wychowawcy.
Czy dyrektor, ustalając wynagrodzenie zasadnicze, powinien naliczyć dodatek za wysługę lat?
Osoba ta posiada zakończone inne okresy pracy.
Jakimi przepisami się kierować, ustalając ten dodatek?
Czy należy dokonać zmian w regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych i wprowadzić takie stanowisko?
Jak naliczyć urlop wypoczynkowy i czy umowa powinna być zawarta na czas określony do 30 czerwca?
Pracownik zatrudniony na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. nie jest nauczycielem, nie zalicza się również do pracowników samorządowych, a zatem wysokość jego wynagrodzenia wynika wyłącznie z zapisów zawartej z nim umowy o pracę. Jeśli z zawartej umowy wynika prawo do dodatku za wysługę lat, to należy wypłacać taki dodatek pracownikowi. Urlop wypoczynkowy ustala się na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 7 ust. 1e i 1f u.s.o. w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent wychowawcy świetlicy. Do zadań asystenta należy wspieranie wychowawcy świetlicy. Asystent wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem wychowawcy świetlicy. Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w k.p. oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Jak wynika z przepisów, wskazany pracownik nie jest nauczycielem i nie zalicza się również do pracowników samorządowych (takie stanowiska nie przewidują przepisy dotyczące pracowników samorządowych), a zatem nie ma podstaw do wynagradzania go tak jak nauczyciela, czyli na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, jak również na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na podstawie u.s.o. wynika z zawartej z nim umowy o pracę. Jeśli w umowie o pracę określono przykładowo prawo do dodatku za wysługę lat, to należy taki dodatek wypłacać.
Asystent nauczyciela również nie pracuje w wakacje>>
Uszczegółowienie tych zapisów (w tym w zakresie prawa do dodatku) może zostać zawarte w informacji dotyczącej warunków zatrudnienia pracownika, wydanej na podstawie art. 29 k.p., znajdującej odniesienie w przepisach wewnętrznych obowiązujących w danej placówce.
Natomiast kwestie urlopu wypoczynkowego asystenta regulują przepisy k.p. Odpowiednio, jeśli staż pracy pracownika jest powyżej 10 lat, to wymiar urlopu dla pełnozatrudnionego pracownika w roku kalendarzowym wynosi 26 dni (art. 154 § 1 pkt 1 k.p.). Ponadto, urlop ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, czyli 26 dni/12 miesięcy x 4 miesięcy pracy (w 2015 r.) = 8,66 = 9 dni oraz 26 dni/12 miesięcy x 6 miesięcy pracy (w 2016 r.) = 12,99 dni =13 dni - zgodnie z art. 1553 k.p. niepełny dzień urlopu zaokrągla się do pełnego dnia. Łącznie pracownikowi pełnozatrudnionemu (uprawnionemu do urlopu w wymiarze 26 dni w roku kalendarzowym) przysługują 22 dni urlopu wypoczynkowego za 2015 i 2016 r.
Asystent nie może zastępować nauczyciela>>