Rozporządzenie, którego projekt opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wskazuje m.in., gdzie młodociany pracownik musi ukończyć dokształcanie teoretyczne, aby zostać dopuszczonym do egzaminu czeladniczego. Jest to zasadnicza szkoła zawodowa, a także branżowa szkoła I stopnia, w której dokształcanie teoretyczne młodociany pracownik ukończył przed dniem 1 września 2021 r.,
Szkoły zawodowe muszą uatrakcyjnić ofertę, by przyciągnąć dobrych nauczycieli>>
Nowe zaświadczenia
Rozporządzenie określi kiedy i jakie dokumenty należy złożyć, by przystąpić do egzaminu czeladniczego. Po wejściu w życie nowych przepisów izba będzie mogła dopuścić do egzaminu ucznia klasy III branżowej szkoły I stopnia, będącego jednocześnie młodocianym pracownikiem odbywającym naukę zawodu u rzemieślnika do egzaminu czeladniczego, jeszcze w okresie trwania zajęć edukacyjnych.
Uzupełniono także podstawę prawną wydawania świadectw czeladniczych - od dnia 1 września 2021 r. – świadectwo to będzie wydawane również w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, wprowadzonej ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. Ponadto przepis ten został dostosowany do zmian wprowadzonych ww. ustawą, która wprowadziła w art. 8 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Wprowadzone zostaną również zmiany dostosowujące - polegające na wskazaniu podstawy programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego (zamiast podstawy programowej kształcenia w zawodach) oraz certyfikatu kwalifikacji zawodowej potwierdzającego zdanie egzaminu zawodowego (obok świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.