Pracownik administracji szkoły podległej pod samorząd powiatowy otrzymał nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy w dniu 16 lutego 2010 r. Zgodnie z wcześniejszymi przepisami nie zaliczone było do ogólnego stażu pracy i do nagrody jubileuszowej zatrudnienie - świadectwo pracy od 1 czerwca 1974 r. do 30 września 1975 r. - gdzie stosunek pracy został rozwiązany na skutek porzucenia pracy w związku z otrzymaniem wypowiedzenia ustawowego, które trwało od 1 do 31 października 1975 r.
Czy zgodnie z obecnymi przepisami okres ten można zaliczyć do okresu nabycia nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy? 40 lat pracy minie w dniu 16 października 2013 r.
Czy będzie to pełna wypłata nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy?

Odpowiedź
Pracownikowi w 2013 r. przysługuje pełna nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy. Do okresów pracy uprawniających do nagrody należy wliczyć wszystkie okresy pracy bez względu na formę zakończenia stosunku pracy.

Uzasadnienie
Pracownik niepedagogiczny szkoły lub placówki oświatowej uprawniony jest do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) - dalej u.p.s. oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, czyli rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.) - dalej r.w.p.s.
Pracownikowi szkoły przysługuje nagroda jubileuszowa odpowiednio za okres pracy: 20, 25, 30, 35, 40 i 45 lat. Zgodnie z art. 38 ust. 5 u.p.s. do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej zalicza się:
a) wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia;
b) inne okresy, podlegające zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, na mocy odrębnych przepisów, potwierdzone dokumentami określonymi w tych przepisach.

Okresy poprzedniego zatrudnienia zalicza się na podstawie świadectwa pracy lub innego dokumentu poświadczającego zatrudnienie w danym okresie. Przepisy ustawy i rozporządzenia nie wyszczególniają ponadto okresów zatrudnienia pracownika, które nie byłby z różnych przyczyn zaliczane do okresów uprawniających do nagrody, w tym w związku z podstawą rozwiązania stosunku pracy. W rozpatrywanym przypadku nie budzi wątpliwości, iż pracownik zatrudniony był w okresie od czerwca 1974 r. do września 1975 r. i za ten okres posiada świadectwo pracy. Zatem okres ten powinien zostać zaliczony pracownikowi do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej.
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody Pracownik musi odpowiednio udokumentować swoje prawo do nagrody np. świadectwami pracy, dokumentami poświadczającymi pracę na roli itp. (§ 8 ust. 1 i ust. 4 r.w.p.s.).
Jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia lub w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w okresie 12 miesięcy od tego dnia należy (§ 8 ust. 11 r.w.p.s.):
- wypłacić mu nagrodę najwyższą w sytuacji, gdy pracownikowi upływa okres uprawniający do dwóch lub więcej nagród lub
- wypłacić nagrodę niższą, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższego stopnia, (jeżeli prawo do tej nagrody pracownik nabędzie w ciągu 12 miesięcy od dnia udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej) – różnicę pomiędzy kwotą nagrody niższej a kwotą nagrody wyższej.
Jak wynika z informacji podanej w pytaniu pracownik udokumentował dodatkowo ponad rok. Ponadto w placówce, w której jest zatrudniony obecnie posiada ponad 2 lata pracy od dnia wypłaty nagrody za 35 lat pracy. Łącznie zatem pracownik będzie posiadał 40 lat pracy w 2013 r. Zatem pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. Jeżeli po udokumentowaniu poprzedniego zatrudnienia nabył prawo do jednej nagrody to wypłaca się mu tylko tą nagrodę w pełnej wysokości (w tym przypadku za 40 lat pracy).

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: Nagrodę jubileuszową czasem trzeba zapłacić wcześniej