Aż 62 proc. uczniów szkół średnich (licea i technika) uważa, że ma już sprecyzowane plany zawodowe. Blisko jedna trzecia z nich decyzję o dalszej karierze podjęła w trakcie nauki w szkole średniej, a 27 proc. wskazuje na wcześniejszy etap swojej edukacji. Z kolei, w przypadku studentów tylko 17 proc. twierdzi, że nie ma jeszcze planów zawodowych. Po ukończeniu studiów pewność ta zanika. Odsetek niezdecydowanych wśród absolwentów jest wyższy i wynosi 25 proc. - wynika z raportu.
Największe znaczenie przy wyborze studiów mają pasje i ambicje na drugim miejscu jest natomiast perspektywa znalezienia pracy po studiach - ta ma największe znaczenie dla najmłodszych badanych (55 proc. absolwentów liceów wskazuje ten czynnik jako decydujący).
Ponad połowa (52 proc.) absolwentów uważa, że studia nie przygotowały ich do pracy. Opinie uczniów liceów i techników były bardziej optymistyczne - ok. 30 proc. liczy, że studia nauczą ich zawodu.
- Po raz pierwszy przeprowadziliśmy tak szeroko zakrojone badanie analizujące podejście do ścieżki zawodowej młodych ludzi na przestrzeni kilku kluczowych lat z ich życia. Wyniki raportu potwierdzają, że moment zetknięcia się z rynkiem pracy np. w formie stażu, jest kluczowy dla dalszych perspektyw zawodowych. Dobry start gwarantuje, że młodzi ludzie pozostaną w kraju, będą mogli się rozwijać i działać na korzyść społeczno-gospodarczego rozwoju Polski – komentuje Tomasz Miłosz, Dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego PwC. Więcej>>

Źródło: www.pwc.pl, stan z dnia 1 lipca 2014 r.

Polecam: Studia zgodne z zainteresowaniami dają największe szansę na pracę