Jakie dodatkowe kwalifikacje powinien mieć mgr wychowania fizycznego specjalność nauczycielska, aby realizować godziny zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
Według mojej opinii, nauczyciel, który jest magistrem wychowania fizycznego posiada pełne kwalifikacje do prowadzenia zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej, o ile w trakcie studiów realizowane były zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Nie ma zatem konieczności, aby nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku wychowanie fizyczne o specjalności nauczycielskiej musiał zdobywać dodatkowe kwalifikacje, aby móc prowadzić w szkole zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.
Wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm.). Spełnianie przez nauczycieli kwalifikacji uzależnione jest od nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć oraz typu szkoły w jakiej są zatrudnieni.
W związku z tym, że autor pytania nie określił typu szkoły, to przedstawię kwalifikacje, jakie wymagane są od nauczycieli szkół podstawowych (najniższe).
Zgodnie z § 4 ww. rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1.
studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2.
studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3.
studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć lub
4.
studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
5.
studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć lub
6.
zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.
Jak wynika z wyżej przedstawionych przepisów, nauczyciel, który jest magistrem wychowania fizycznego posiada pełne kwalifikacje do zatrudnienia w szkole podstawowej, jak również w szkołach na pozostałych poziomach edukacji. Należy jednak pamiętać, że aby takie kwalifikacje posiadać, dana osoba musi ukończyć studia o specjalności nauczycielskiej. Jak podaje autor pytania, omawiany nauczyciel właśnie taką specjalność ukończył. Zatem według mojej opinii specyfika ukończonych studiów w pełni predysponuje go również do prowadzenia w szkole gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Proszę zwrócić uwagę na zapisy w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. z 2007 r. Nr 164, poz. 1166). Otóż w załączniku nr 113 do tego rozporządzenia, w którym zostały zawarte standardy nauczania dla kierunku studiów wychowanie fizyczne zostało określone, że absolwent powinien posiadać zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk społecznych i przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej, aby rozumieć i umieć kierować edukacją i uczestnictwem w kulturze fizycznej, w tym zespołami ludzkimi, samokształceniem i działaniami innowacyjnymi oraz formułowaniem i rozwiązywaniem problemów badawczych. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w: szkołach na wszystkich poziomach edukacji - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela); instytucjach kultury fizycznej; administracji samorządowej i państwowej; organizacjach społecznych; instytutach naukowo-badawczych oraz instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu aktywności fizycznej. W toku studiów, oprócz przedmiotów podstawowych, występują również przedmioty kierunkowe. Jednym z przedmiotów kierunkowych są ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne.
Zdaję sobie sprawę, że zapisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli nie obejmują precyzyjnie i jednoznacznie wszystkich możliwych przypadków, jakie mogą wystąpić w tym zakresie w szkołach. Zawsze, gdy to nie wynika w sposób jednoznaczny z zapisów w rozporządzeniu, interpretacja posiadanych kwalifikacji przez konkretnego nauczyciela wydana przez poszczególne osoby może być różna. Tym bardziej, że wykładnie różnych instytucji w tym zakresie ciągle się zmieniają. Jednak w takich przypadkach ostateczną decyzję musi podjąć dyrektor szkoły.
W związku z tym, że rozporządzenie nie określa wprost wymaganych kwalifikacji od osób prowadzących zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, to jedynie dyrektor szkoły będzie musiał uznać, czy kierunek wychowanie fizyczne można uznać za zbliżony z rodzajem prowadzonych zajęć. Dyrektor szkoły może (ale nie musi) zastosować § 1 pkt 4 ww. rozporządzenia o kwalifikacjach i dokonać ustalenia, że dany kierunek studiów jest zbliżony z rodzajem prowadzonych zajęć. Wprawdzie rozporządzenie w tym paragrafie określa, że ustalenia czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć dokonuje kurator oświaty, to jednak Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 12 maja 2004 r. (sygn. akt U 1/04) uznał, że to nie powinna być jego kompetencja. W chwili obecnej oceny kwalifikacji nauczyciela, w oparciu o wskazane przepisy ww. rozporządzenia, może dokonywać wyłącznie zatrudniający nauczyciela dyrektor szkoły lub placówki.
Stanowisko w przedmiotowej sprawie zajęło również Ministerstwo Edukacji Narodowej i w piśmie z 26 czerwca 2006 r. skierowanym do kuratorów oświaty określiło, że w przypadku nauczycieli wychowania fizycznego, legitymujących się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na kierunku wychowanie fizyczne - w ocenie Ministerstwa - możliwe jest uznanie - na podstawie przepisów o kierunku zbliżonym - kwalifikacji do prowadzenia zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej - o ile w trakcie studiów realizowane były zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej.