Pochodzące z UE środki finansowe to między innymi szansa dla szkół na otwarcie na działalność pozalekcyjną i współpracę z wieloma partnerami. Środki te umożliwiają podwyższenie poziomu kształcenia i doskonalenia nauczycieli – powiedziała Lilla Jaroń, podsekretarz stanu w MEN, inaugurując 8.12. konferencję  „Fundusze unijne - wsparcie rozwoju oświaty". 
Podczas konferencji przedstawiono podsumowanie realizacji Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach działań tego priorytetu do 6 grudnia tego roku podpisano 222 umowy o dofinansowanie projektów na łączną kwotę prawie 2 mld zł. Za pośrednictwem MEN środki te trafiły do szkół, placówek i instytucji oświatowych, uczelni, nauczycieli i uczniów.
Na przykład dzięki środkom unijnym ponad 670 tys. uczniów będzie mogło skorzystać z zajęć pozalekcyjnych, a dla ponad 900 nauczycieli przedmiotów zawodowych organizowane są staże w przedsiębiorstwach. Prowadzone są także studia przygotowujące nauczycieli wychowania przedszkolnego i  nauczania początkowego, a w prawie 300 szkołach odbywają się praktyki studenckie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.  
W tym czasie zakończyła się realizacja 10 projektów systemowych i 18 projektów konkursowych. Ponadto realizowanych jest 26 projektów systemowych przez instytucje wpierające oświatę, dzięki czemu można było m.in. przeprowadzić pilotaże nowych egzaminów gimnazjalnych i maturalnych i zmienić podstawę programową.
  
Źródło: MEN, 8.12.2010 r.