Projektowane rozporządzenie, oprócz tego, że na mocy upoważnienia ustawowego dotyczy wprost włączania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) kwalifikacji wolnorynkowych, kwalifikacji sektorowych i kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych, będzie również odpowiednio stosowane w przypadku:

  1. sporządzenia opinii dotyczącej celowości włączenia do ZSK kwalifikacji rzemieślniczych oraz przygotowania rekomendacji dotyczącej przypisania poziomu PRK do kwalifikacji rzemieślniczych;

  2. przygotowania rekomendacji dotyczącej przypisania poziomu PRK do kwalifikacji uregulowanych;

  3. sporządzenia opinii dotyczącej celowości włączenia do ZSK kwalifikacji nadawanych po ukończeniu innych form kształcenia oraz po ukończeniu kursów i szkoleń, a także przygotowania rekomendacji dotyczącej przypisania poziomu PRK do ww. kwalifikacji.

 

Potrzebę włączenia kwalifikacji oceni zespół ekspertów

Projektowane rozporządzenie przewiduje, że zespół ekspertów będzie przyjmować opinię dotyczącą celowości włączenia danej kwalifikacji wolnorynkowej lub kwalifikacji sektorowej do ZSK zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy wszystkich ekspertów wchodzących w skład zespołu, w tym przewodniczącego zespołu ekspertów. Ponieważ zespoły ekspertów mogą liczyć również parzystą liczbę członków, przewiduje się, że w przypadku równej liczby głosów rozstrzygać będzie głos przewodniczącego zespołu ekspertów. Opinia dotycząca celowości włączenia danej kwalifikacji wolnorynkowej lub kwalifikacji sektorowej do ZSK (pozytywna albo negatywna) ma być sporządzana na piśmie i podpisywana przez przewodniczącego zespołu ekspertów. W przypadku przyjęcia opinii zawierającej pozytywną rekomendację dotyczącą celowości włączenia danej kwalifikacji wolnorynkowej albo kwalifikacji sektorowej do ZSK, zespół ekspertów będzie mógł dołączyć do takiej opinii propozycję opisu kwalifikacji wolnorynkowej albo kwalifikacji sektorowej, uwzględniającą w razie potrzeby zmiany w kwalifikacji i korekty doskonalące tę kwalifikację, która będzie stanowić załącznik do opinii. Projektowane rozporządzenie przewiduje również, że członkowie zespołu ekspertów, którzy nie będą zgadzali się z przyjętą opinią, będą mogli przedstawić przewodniczącemu na piśmie zdanie odrębne, które będzie stanowić załącznik do opinii. Projekt rozporządzenia zawiera także uregulowania dotyczące sposobu przygotowywania przez zespół ekspertów rekomendacji dotyczącej przypisania poziomu PRK do danej kwalifikacji wolnorynkowej, kwalifikacji sektorowej lub kwalifikacji nadawanej po ukończeniu studiów podyplomowych.