Minister w TVP Info wskazywał, że "dzieci i młodzież będą mogły wrócić do szkół wówczas, gdy warunki bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą". - Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, klas I-III, a być może również ósmych i maturalnych. Wszystko zależy od tego, jak ułoży się pandemia oraz od odpowiedzialności naszego społeczeństwa w czasie zbliżających się świąt i w kolejnych tygodniach – podkreślił. 

 

Cena promocyjna: 94.4 zł

|

Cena regularna: 118 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Ważne głos epidemiologów 

Wskazał równocześnie, że możliwości takiego powrotu do nauki stacjonarnej będą musiały zostać ocenione przez epidemiologów i wirusologów z Rady Medycznej, pracujących przy premierze Mateuszu Morawieckim. - Oni ocenią, jak wygląda dynamika rozwoju pandemii, bo nie chodzi tylko o samą ilość dziennie potwierdzonych zakażeń – wskazał Czarnek.

Pięć wariantów powrotu 

Minister dodał, że jest obecnie pięć wariantów powrotu. - Jeżeli sytuacja się nie będzie rozwijała na niekorzyść, a to zależy od tego, w jaki sposób będziemy podchodzić do obostrzeń, to na pewno klasy I-III będą miały wielką szansę na powrót do szkół. Dla nich to konieczne, bo nauczanie zdalne u tych najmłodszych dzieci przynosi najmniejsze efekty – zaznaczył.

 

Dodał, że "wszystkie scenariusze są brane pod uwagę, bo na wszystko musimy być przygotowani". Wyjaśnił, że wśród przygotowanych wariantów znajduje się również taki, który zakłada kontynuację dalszej nauki zdalnej i zwiększenie jej efektywności.

Z kolei jeżeli dojdzie do powrotu klas I-II, to - według Czarnka - odbędzie się to w tzw. bańkach, czyli w rygorze sanitarnym, który pozwoli, by dzieci uczyły się bez kontaktu ze sobą pomiędzy klasami. To – wyjaśnił – miałoby na celu ograniczyć do minimum transmisję wirusa. Dodał, że temu również ma służyć wpisanie nauczycieli do jednej z pierwszych grup, które otrzymają szczepienia przeciw COVID-19.

Czytaj: Murdzek: być może najmłodsi uczniowie wrócą do nauki już 18 stycznia>>

Obecnie – zgodnie w rozporządzeniem ministra edukacji i nauki – stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć – jest przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.