"Szkoła z TVP" to odpowiedź publicznego nadawcy na zamknięcie szkół spowodowane epidemią koronawirusa. Telewizyjne lekcje miały pomóc zwłaszcza uczniom, którzy nie mają dostępu do szybkiego internetu i własnego komputera. Program nie spotkał się raczej z pozytywnym odbiorem - punktowano przede wszystkim wiele błędów merytorycznych, które popełniali prowadzący.

Rusza pasmo edukacyjne TVP>>

 

Nagła potrzeba, koszty trudniej oszacować

O budżet przeznaczony na realizację projektu zapytał TVP poseł KO Marcin Kierwiński. W odpowiedzi telewizja podkreśla, że nic w tej kwestii jeszcze nie wiadomo.

Sprawdź w LEX: Czy organ prowadzący może zmienić plany tak by w czasie zajęć zdalnych w związku z koronawirusem pozbawić nauczycieli nadgodzin? >

 - "Szkoła z TVP" jest audycją nieplanowaną, której realizacja wynika z nadzwyczajnych potrzeb, jest ona współfinansowana środkami abonamentowymi (w przeważającej części) jednak dokładna kwalifikacja kosztów na finansowanie środkami własnymi i abonamentowymi będzie możliwa po zaksięgowaniu kosztów - tłumaczy Centrum Informacji TVP w odpowiedzi. Koszty z marca znane będą ok. 20 kwietnia, koszty z kwietnia około 20 maja itd.

Czytaj w LEX: Monitorowanie postępów ucznia podczas pracy zdalnej oraz warunki przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych i sprawdzianów w okresie zawieszenia zajęć  >

 

 

- Cieszymy się, że Telewizja Polska tak aktywnie włączyła się w pomoc nauczycielom i uczniom w kształceniu na odległość. Wartościowe, merytoryczne materiały prezentowane na antenach TVP mogą być istotnym narzędziem w codziennej pracy nauczycieli i wsparciem dla uczniów w samodzielnej nauce w domu – mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, ogłaszając start audycji. W praktyce problematyczna okazała się zwłaszcza merytoryczność audycji. Ogromną popularność w mediach społecznościowych zdobyły fragmenty, w których widać błędy prowadzących - jak choćby pomylenie średnicy koła z jego obwodem.  Nauczyciele, którzy wzięli udział w programie, tłumaczyli potem, że materiał kręcono w ogromnym pośpiechu, bez żadnych prób, wsparcia i scenariusza ze strony telewizji.

Sprawdź w LEX:

Czy nauczyciel nauczający zdalnie ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? >

Jak zaplanować i opłacić etat nauczyciela świetlicy w związku z zamknięciem szkoły na czas pandemii? >

Czy dyrektor powinien uwzględniać żądania rodzica dotyczące lekcji zdalnych w czasie epidemii koronawirusa? >