W lutym ruszają na wsiach Centra Kształcenia na Odległość. Jest to projekt nadzorowany przez MEN, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Jego głównym celem jest promowanie idei kształcenia prze całe życie poprzez uczestnictwo w bezpłatnych kursach e-learningowych.W ramach projektu powstanie 379 gminnych ośrodków, które zostaną połączone w sieć. Każde centrum będzie wyposażone w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz sprzęt biurowy, w tym także sprzęt dla osób niepełnosprawnych z możliwością wypożyczenia do domu.
Lokalizacja centrów została wybrana na podstawie kryteriów, biorących pod uwagę dane zamieszczone w ankiecie rozesłanej do gmin starające się o taka lokalizację. W ankietach pytano m.in. o warunki lokalowe, możliwości gmin w wypromowaniu centrum jako ośrodka, w którym można bezpłatnie ukończyć różnego rodzaju kursy, a także stopień przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W centrach prowadzone będą szkolenia z zakresu poradnictwa zawodowego. Przewidziano warsztaty dotyczące m.in. prawa zamówień publicznych, ochrony danych osobowych, kursy dla przyszłych telemarketerów, księgowych, handlowców, opiekunów osób starszych, organizatorów agrobiznesu, grafików komputerowych. Pomyślano także o kursach języków obcych oraz kursach przedmiotowych z języka polskiego, nauk ścisłych, geografii i historii. Szczegółowy opis szkoleń na edukacjaonline.pl.
Gmina, w której powstanie Centrum, będzie otoczona opieką przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Zielonej Górze, 4system Polska, Ecorys Polska i Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo.
 
Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 2.01.2008 r.