Czy organ prowadzący szkołę oceniając posiadanie kwalifikacji nauczyciela w trakcie procedury awansu na stopień nauczyciela mianowanego może podważyć decyzję dyrektora o nadaniu temu nauczycielowi stopnia nauczyciela kontraktowego?
 
Ocena prawidłowości uznania kwalifikacji nie należy do kompetencji organu prowadzącego szkołę.
Zgodnie z przepisami art. 33 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) ocena zgodności zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami należy do kompetencji organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Jeśli w trakcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego pojawiły się wątpliwości dotyczące uznania kwalifikacji nauczyciela, osobą kompetentną do wyrażenia wstępnej opinii w tej kwestii, wnioskowania o wstrzymanie postępowania w celu jej wyjaśnienia jest przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, będący członkiem komisji egzaminacyjnej. Jeśli wątpliwości pojawiły się przed rozpoczęciem postępowania egzaminacyjnego, organ prowadzący szkołę mógł zwrócić się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny o zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Ponadto, przepisy art. 9h ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, wprowadzają odrębny tryb nadzoru nad czynnościami wszystkich organów uczestniczących w postępowaniu o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczycielowi. Ma on charakter legalnościowy, dotyczący w szczególności oceny podejmowanych czynności z przepisami KN, przepisami o kwalifikacjach wymaganych od nauczyciela zatrudnionego na danym stanowisku oraz innym i przepisami wykonawczym wydanymi, między innymi, na podstawie przepisów art. 9g ust. 10 KN .
Również przepis art. 9h ust. 1 pkt 1 KN wskazuje, że nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielowi stopnia awansu zawodowego przez dyrektora szkoły, organy prowadzące szkoły oraz komisje, o których mowa w art. 9g ust. 1 i 2 KN – sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Do jego wyłącznej kompetencji należy zbadanie kwestii będącej przedmiotem pytania.
W art. 9h ust. 2 KN podkreśla się, że czynności, o których mowa wyżej, podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, przepisów o kwalifikacjach nauczycieli lub przepisów wydanych na podstawie art. 9g ust. 10 KN są nieważne. Nieważność czynności stwierdza, w drodze administracyjnej, w tym przypadku, organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Należy podkreślić, że nadzór nad czynnościami w postępowaniu o nadanie stopnia nauczycielowi stopnia awansu zawodowego, podejmowanymi przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny sprawuje właściwy minister ( art. 9h ust. 1 pkt 2 KN ).