Gmina ma obowiązek zapewnienia dowozu uczniów szkół gminnych na rekolekcje do kościołów na swoim terenie?

Odpowiedź
W tej kwestii należy przede wszystkim wziąć pod rozwagę bezpieczeństwo uczniów, którzy będą brali udział w rekolekcjach.
Zapewnienie dowozu do szkół jest obligatoryjnym zadaniem własnym gminy. Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego, z uwzględnieniem, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
1) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;
2) 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.
Zapewnienie dowozu jest obowiązkiem, który materializuje się w przypadku, gdy sieć szkół nie jest gęsta na tyle, aby zapewnić spełnienie powyższego warunku. W przypadku, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekracza wyżej wymienione odległości, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej. Z kolei, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły nie przekracza wymienionych odległości, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu.

U.s.o. nie wypowiada się wprost w przedstawionej materii. Wobec powyższego należy sięgnąć do przepisów regulujących kwestie prowadzenia religii w szkołach. Zgodnie z zapisem § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. W przedstawionej sytuacji należy wziąć również pod uwagę zapis art. 39 ust. 1 pkt 5a u.s.o., zgodnie z którym, dyrektor szkoły wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Uszczegółowieniem tego zapisu jest treść § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W świetle powołanego zapisu, dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Wobec powyższego, zasadne jest zorganizowanie dowozu i opieki w odniesieniu do uczniów uczęszczających na rekolekcje odbywające się w kościołach zlokalizowanych na terenie gminy.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów