Po pierwszym spotkaniu z dyrektorem szkoły pracownik NIK rozpoczyna czynności kontrolne i zbiera dowody pozwalające na opisanie stanu faktycznego w zakresie weryfikowanej działalności. On też decyduje, jakie dowody w danym przypadku będą właściwe i wystarczające. Gromadzi je w zakładanych w tym celu aktach kontroli, a dyrektor lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wglądu do nich i sporządzania odpisów, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, za które odpowiada dyrektor szkoły, ma on prawo ustosunkować się do dokonanych ustaleń, np. składając wyjaśnienia dotyczące przyczyn ich powstania.
Na koniec kontroler przygotowuje wystąpienie pokontrolne, które zawiera m.in. zwięzły opis ustalonego stanu faktycznego i ocenę kontrolowanej działalności. Wymienia w nim ustalone na podstawie materiałów dowodowych znajdujących się w aktach kontroli nieprawidłowości oraz ich przyczyny, zakres i skutki, a także osoby za nie odpowiedzialne.
Zalecenia, czy inaczej wnioski pokontrolne, ale także uwagi formułowane przez NIK mają na celu poprawienie funkcjonowania szkoły poprzez usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Od nich zależy, jakie w danym przypadku zostaną sformułowane zalecenia.

 

Kontroler sprawdzi, czy szkoła nie udostępnia zbyt dużo danych>>

Po otrzymaniu wystąpienia dyrektor szkoły ma 21 dni na zgłoszenie do niego umotywowanych zastrzeżeń do dyrektora jednostki organizacyjnej NIK, która przeprowadziła kontrolę. Zastrzeżenia rozpatruje powoływana w NIK trzyosobowa komisja rozstrzygająca. Dyrektor jest zawiadamiany o terminie jej posiedzenia, jednak uczestnictwo w nim jest jego prawem, a nie obo-wiązkiem. Komisja podejmuje uchwałę, w której orzeka o uwzględnieniu zastrzeżeń w całości lub w części bądź o ich oddaleniu, i przekazuje ją dyrektorowi. Jeśli komisja rozstrzygająca uwzględniła jego zastrzeżenia w całości lub w części, dyrektor jednostki organizacyjnej NIK, która przeprowadziła kontrolę, dokonuje zmian w wystąpieniu pokontrolnym zgodnie z treścią uchwały w sprawie zastrzeżeń, podpisuje zmienione wystąpienie pokontrolne i przesyła dyrektorowi szkoły. Dopiero takie wystąpienie jest ostateczne, tj. nie można zgłaszać do niego zastrzeżeń.
Dyrektor, który otrzyma takie ostateczne wystąpienie, jak również ten, w którego placówce stwierdzono nieprawidłowości, ale nie wyraził zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego, mają obowiązek poinformować NIK – w określonym w tymże wystąpieniu terminie – o sposobie wykorzystania uwag i wykonania wniosków kontrolera oraz o podjętych działaniach lub przyczynach ich niepodjęcia.

ZUS sprawdzi, jak szkoła wypłaca zasiłki>>

 

 

 

Więcej w miesięczniku "Dyrektor Szkoły" nr 4/2015>>