Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.

Jak obliczyć dotację na ucznia posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, uczęszczającego do niepublicznego punktu przedszkolnego?
Czy do kwoty dotacji wynikającej z odpowiedniej dla stwierdzonego rodzaju niepełnosprawności wagi w algorytmie podziału subwencji (waga x współczynnik korygujący Di dla gminy x standard finansowy A) należy dodać również dotację wyliczoną według wydatków bieżących w przeliczeniu na jednego ucznia?
Czy na prawidłowo obliczoną dotację sumują się te dwie kwoty?


Odpowiedź

Dotacji należy udzielić według wagi wynikającej z subwencji.

Uzasadnienie
Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 2d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 u.s.o., otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną formę wychowania przedszkolnego poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Więcej w Serwisie Samorządowym LEX>>