Nauczyciel jest zatrudniony w liceum ogólnokształcącym na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego. Posiada:
1. Dyplom licencjata wydany przez Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze - Instytut Pedagogiki na kierunku/specjalności pedagogika opiekuńcza, w zakresie wychowania fizycznego z 2002 r.
2. Dyplom magistra wydany przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wydział Wychowania Fizycznego, na kierunku Wychowanie Fizyczne, w zakresie/specjalności: Szkolne Wychowanie Fizyczne z 2005 r.
Czy nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje do zajmowanego stanowiska? Czy posiada przygotowanie pedagogiczne?
Według mojej opinii ukończenie takiego kierunku studiów i to w takiej specjalności w pełni nadaje kwalifikacje do nauczania przedmiotu wychowanie fizyczne w liceum ogólnokształcącym. Uważam, że po ukończeniu tych studiów nauczyciel, oprócz przygotowania merytorycznego, posiada również przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400) - dalej r.k.n. Jak wynika z § 2 r.k.n. stanowisko nauczyciela w liceum ogólnokształcącym może zajmować osoba, która posiada wykształcenie magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Standardy kształcenia dla poszczególnych kierunków studiów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164, poz. 1166 z późn. zm.). Ponadto na stanowisku nauczyciela w tym typie szkoły można zatrudnić osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż zgodnym z nauczanym przedmiotem lub którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, ale dodatkowo musi ukończyć studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Krzysztof Lodziński